Topluluk Kapasitesini Geliştirme/Çatışma yönetimi

This page is a translated version of the page Community Capacity Development/Conflict management and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.


Bu sayfanın kısa özeti: Wiki çatışmalarının yönetilme yollarını geliştirmeye yönelik topluluk kapasitesini geliştirmek için olası yaklaşımlar ve zorlukların tartışılması

Kapsam

Çatışma yönetimi, hem kullanıcılar arası hem de içerik merkezli çatışmaları başlatmak, tartışmak ve çözmekle ilgili tüm faaliyetleri içerir. Çatışmaların yanı sıra topluluk üyeleri tarafından oynanan resmi ve gayriresmi rolleri (örneğin, arabulucuları, yöneticileri, Tahkim Komiteleri) tartışmak üzere çeşitli wiki alanlarını içerir.

Zorluklar

 • Endişeleri "belirtmek" ya da çatışma veya tacizi bildirmek için belirsiz yollar. Şikayetlerde bulunmak veya bir çatışmanın topluluk tarafından çözülmesini talep etmek için belirli bir nokta yoksa yazarlar ve özellikle de yeni yazarlar hayal kırıklığına uğrayabilir ve meselelerine dikkat çekmek üzere kendi yollarını ortaya atabilir. Örneğin kendilerini ifade etmek için wiki'deki başka bir sayfaya müdahale etmek veya başka blog'da şikayet etmek.
 • Gerginliğin tırmanması: Başlangıçtaki bir tartışma genellikle kişilerin tartışmayı "bagaja", bir başka ifade ile daha önce yaşanan şikayet, anlaşmazlık veya tartışmada yer alanların geçmiş davranışlarına bağlaması ile tırmanarak daha beter bir çatışmaya dönüşür. Tırmanma genellikle anlaşmazlık alanını genişletir; böylelikle farklı konularda çok sayıda argüman gelişmeye başlar ve çözüm zorlaşır.
 • Çözüm sağlamayan çözümler: Çoğu durumda, önergeler topluluğun geniş desteğine ihtiyaç duyar; ve bu genellikle, kararın usulüne uygun olarak alınması ve topluluk normlarına ve politikalarına uygun olması gerektiği anlamına gelir. Çatışmaları çözme niyetiyle yapılan bazı eylemler - bir yöneticinin bir kullanıcıyı engelleme kararı veya bir şeyi politika dışı şekilde oya koyması (örneğin, yeterince önceden haber verilmeksizin veya kişilerin katılma şansı bulmasını mümkün kılmak üzere topluluğa ait uygun yerlerde bildirimde bulunulmaksızın) gibi- topluluk beklentilerini karşılamayabilir ve dolayısıyla çatışmayı yeterince veya tamamen çözemez.
 • Popularite yarışları: Bazı çatışmalar, ortaya konan argümanların geçerliliğine göre değil de çatışmanın bir tarafını destekleyenlerin popülaritesine dayanarak karar alındığında (ya da oy verildiğinde) "popülerlik yarışmaları" na dönüşür.
 • Kuklacılık suçlamaları. Kötü niyet, demotivasyon veya kuklacılıkla suçlanan kulllanıcıların ayrılması.
 • Belli bir bakış açısını dayatmak veya çok bilinen bir tartışmaya katılmak üzere gelmiş yeni editör akını. Bu yeni editörler, (projelerin, mevcut politikaların ve hareketin) arka planını anlamaktan uzaktır ve dolayısıyla yapıcı katkıda bulunmak için önemli bağlamdan yoksundurlar. Bu, çabucak topluluk tarafından yönetilmesi zor hale gelen bir tartışma yaratır.
 • Trolleri beslemek: Çoğu toplulukta, içerik vandalizmi, belli bir bakış açısına yönlendirme veya konuşma sayfalarında kişisel saldırılar ve taciz eden davranışlar yoluyla kasıtlı olarak yapıcı çalışmaları bozmaya çalışan "troller" vardır. Troller hayal kırıklığına neden olur ve eğer bir tepkiyi tetiklemekte başarılı olursa, gerginliğe ve kaosa neden olabilir. [1]

Olası yaklaşımlar

 • Çatışma yönetimi, arabuluculuk, çatışma çözme psikolojisi vb. hakkında genel (wiki-dışı) kaynakları derleyin ve bunları birden çok dilde hazır bulundurun.
 • Çatışma yönetimi uygulamalarına ilişkin wiki'ye özgü kaynakları diğer topluluklardan derleyin ve birden çok dilde hazır bulundurun.
 • Yerel profesyoneller tarafından çatışma yönetimi konusunda ilgilenen topluluk üyeleri için yerel dilde atölye çalışmaları planlayın ve fonlayın. Konular "çatışma çözümü", "fikir birliği oluşturma", "çevrimiçi ve çevrimdışı kolaylaştırma" gibi başlıklar içerebilir.

Olası bir kapasite-geliştirme projesi taslağı

Zorluk
Tırmanmaya devam eden çatışmalar; doğada/tartışmalarda dönmeye devam eden çatışmalar
Hedef
Topluluğun çatışmaları yönetme kapasitesini arttırmak
Anahtar adımlar
 1. Topluluğun çatışma yönetimi eğitimine ilgisini anlama ve temellendirme
 2. Sıklıkla çatışan katılımcılara kişisel olarak ulaşma, eğitime ilgi duymalarını sağlama
 3. Dışardan uzmanla kişisel eğitim
Takvim
4-6 ay
Yöntemler ve kaynaklar
 1. Uzman bulma ve brifingde WMF yardımı
 2. Doğrudan görüşmek üzere seyahat masrafları için WMF kaynağı.
Değerlendirme
Şunları belirlemek üzere eğitim öncesi ve sonrasında topluluk araştırması: Algılanan çatışma seviyesi (şu iki grup tarafından algılanan:çatışmalara sıklıkla katılanlar ve nadiren katılanlar), çatışmaların belli konulardaki sıklığı, belirli davranışların sıklığı(örn., Konu-dışı taciz eden davranışlar).

Kaynaklar

Aşağıda sınırlı bir kaynak listesi bulunmaktadır. Lütfen faydalı bulduğunuz kaynakları ekleyiniz ya da listeyi zenginleştirmeye yardımcı olunuz!

(full list).

Öğrenme desenleri

Aşağıda bu konudaki bir öğrenme deseni örneği bulunur. Konuya ilişkin başka öğrenme desenleri için Öğrenme deseni kütüphanesine bakınız.

Vaka çalışmaları

 • (henüz yok)

Fikirlerinizi ekleyin

Kaynaklar

 1. İnternet'in bize öğrettiği bir şey varsa, w:Wikipedia:Deny recognition trolleri beslememektir. Ne var ki bunu söylemek, yapmaktan kolaydır.

Interested communities

The Wikimedia Foundation is interested in assisting interested communities in developing conflict management capacities, for instance through research, external conversation facilitation, and funding for training and face-to-face meetings.


Sign up below if you are interested in implementing this in your local community: