Abstraktní Wikipedie/Aktualizace/2023-01-11

This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia/Updates/2023-01-11 and the translation is 100% complete.
Aktualizace Abstraktní Wikipedie Translate

Abstraktní Wikipedie prostřednictvím e-mailového seznamu Abstraktní Wikipedie na IRC Wikifunkce na Telegramu Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na Twitteru Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na YouTube Webové stránky Wikifunkcí Translate

Sandyn dopis na rozloučenou: o designu

Ahoj všichni! Jsem dnešní host, který píše newsletter, jsem Sandy.

Posledních šest měsíců jsem spoluřešila UX design a výzkum (spolu s Aminem Al Hazwanim) pro Abstrakní Wikipedii a ráda bych se s vámi podělila o své myšlenky a zkušenosti.

Pozadí

Z předchozích zpravodajů jste se možná dozvěděli něco o Google.org fellowship. Stipendium umožňuje pracovníkům Googlu absolvovat až šest měsíců práce na plný úvazek pro bono, aby urychlili společenský dopad nejvýznamnějších partnerů Google.org, mezi nimiž je i Wikipedie.

Spolupráce s Wikifunkcemi byla skvělou zkušeností, protože jsme věděli, jak moc tento neuvěřitelný tým přispívá ke světu, v němž se každý člověk může svobodně podílet na souhrnu všech znalostí.

Jaké to je být výzkumníkem/UX designérem ve Wikifunkcích? Každodenní práce zahrnuje věci na vysoké úrovni, jako je provádění uživatelského výzkumu za účelem posouzení potřeb a cílů uživatelů, vytváření uživatelských cest, pomoc při stanovování dlouhodobé vize produktu z pohledu uživatele, až po navrhování designových prostředků připravených k vývoji (mockupy, prototypy) a určování priorit práce a usnadňování implementace.

Začínáme s výzkumem

Na začátku stipendia jsem se rozhodla rozšířit práci týmu na cílové skupině pro spuštění a jejich mentálních modelech.

Provedla jsem Uživatelský výzkum s osobami, které nejsou vývojáři - lidmi z různých odvětví, kteří sice píší kód, ale neoznačují se za vývojáře. Hodně mé práce se soustředilo na tuto skupinu uživatelů, protože v konečném důsledku je nadějí pro Wikifunkce (které mohou být velmi technicky složité), aby byly šířeji použitelné a přístupné.

Hlavní zjištění studie:

  • Dotazovaní účastníci sdíleli tendenci používat existující kód knihoven, kde práci s vytvářením funkcí již odvedl někdo jiný. Mohou je vylepšovat nebo upravovat a může být frustrující najít přesně to, co potřebují. Zajímalo nás, zda kdyby bylo vytváření funkcí jednodušší než psaní kódu, odstranilo by to tuto bariéru, nebo by stále váhali s vytvářením vlastních funkcí?
  • Zjistili jsme také, že teprve poté, co účastníci viděli několik příkladů toho, co Wikifunkce dokáží, pochopili a byli schopni použít nápady pro svůj vlastní obor.

Design Sprinting

O tyto poznatky jsem se podělila s týmem na našem offsite v Curychu během jednodenního designového sprintu (který vycházel ze zkrácené verze formátu designového sprintu Google Ventures) - bylo produktivní a opravdu zábavné zapojit inženýry a produktové manažery a všechny typy členů týmu do společného skicování a vymýšlení.

Na základě těchto výsledků studie a sprintu bylo provedeno několik změn a návrhů designu Wikifunkcí, které se shodovaly s mnoha nadějemi, které tým již dříve vyjádřil v souvislosti se zlepšením snadnosti používání.

Zde je několik příkladů nových funkcí a návrhů:

Noví uživatelé a porozumění funkcím

Cíl uživatele: Jako někdo, kdo je na Wikifunkcích nový, potřebuji způsob, jak pochopit, co jsou funkce, jak je psát a jak je používat, abych se mohl zapojit do komunity Wikifunkcí.

Způsoby dosažení tohoto cíle:

  • Poskytnutí možnosti uživatelům rychle se seznámit s funkcemi na domovské stránce, aby získali lepší představu o tom, jak fungují, například "funkce dne" (Než vytvářet zcela odlišný koncept pro nové uživatele, považovali jsme za vhodnější integrovat text a funkce, které by mohly být přínosné a zajímavé jak pro nové, tak pro zkušené uživatele.)
 
Návrh mockupu hlavní stránky zobrazující "funkci dne"
  • Pomocný text, který poskytuje pomoc těm, kteří ji hledají, a vysvětluje, co je vyžadováno pro jednotlivá pole při vytváření funkce.
 
Snímek obrazovky pomocného textu pro vytvoření nové funkce na Wikifunkcích
 
A screenshot of the helper text for a new function named Add
  • Vytvoření prostoru pro delší vysvětlení složitých pojmů - například: "Co je to typ? A jak mohu určit, který typ mám zvolit při definici funkce?"
 
Snímek obrazovky pomocného textu pro delší vysvětlení složitých pojmů

Objevování relevantních funkcí

Cíl uživatele: Potřebuji způsob, jak zjistit relevantní funkce, abych mohl najít odpověď na svůj dotaz a věděl, že nedělám duplicitní práci.

Způsoby dosažení tohoto cíle:

  • Zvýrazněme několik kategorií na domovské stránce, o kterých víme, že jsou zajímavé pro určité skupiny, například "funkce pro editaci Wikipedie" a "funkce pro přirozený jazyk" a "funkce pro začátečníky"... Tyto seznamy (a další!) by bylo možné upravovat a mohla by do nich přispívat i komunita.
 
Mockup návrhu "skupin funkcí" pro Wikifunkce
  • Na stránce s funkcemi zobrazit související funkce - jako způsob, jak snadno přejít z jedné funkce na druhou a získat přehled o tom, jaké funkce v daném prostoru existují, aby nedošlo k duplikaci již existující funkce.
 
Mockup návrhu "souvisejících funkcí" pro Wikifunkce

Implementace

Další důležitou součástí mé role byla úzká spolupráce s vývojovým týmem při implementaci všech těchto funkcí a ideí. Designéři a inženýři společně pomalu procházejí a vylepšují konkrétní interakce. Jediné, na co se můžete spolehnout, je: objevení případů použití nebo překážek, které jste nepředpokládali! Jsme také závislí na úzké spolupráci s týmem pro design systémů - jehož zodpovědností je zajistit konzistenci uživatelského rozhraní napříč projekty Wikimedia.

 
Snímek obrazovky různých testovacích případů při použití rozhraní WikiLambda

A konečně, meta-cíl, o kterém bych chtěla mluvit, je:

Sdílení designérské práce s veřejností

Nejen pro Wikifunkce, ale i pro celou organizaci je důležité, abychom veřejnost průběžně informovali o tom, jak o tomto projektu přemýšlíme z hlediska designu, a přizvali komunitu (vás všechny!) k diskusi a abychom si ujasnili, jak by měl produkt vypadat.

Doufejme, že tento newsletter je dalším krokem k tomuto cíli!

Můžete se také podívat na naši stránku a přidat své jméno, pokud chcete přispět k budoucímu uživatelskému výzkumu.

Děkujeme za přečtení!


Úterní veřejné zasedání pracovního týmu NLG

Připomínáme, že příští týden v úterý se bude konat první veřejné setkání pracovního týmu generování přirozeného jazyka. Tento pracovní tým zahrnuje dobrovolníky a zaměstnance, kteří v posledních měsících spolupracovali na zkoumání možností generování přirozeného jazyka, které bude nezbytné pro Abstraktní Wikipedii. Všichni jsou zváni, aby se připojili. Setkání se uskuteční v úterý 17. ledna 2023 16:30-17:30 UTC a připojit se k němu můžete na Jitsi na následujícím odkazu: https://meet.jit.si/AWVolunteersCorner

Do dobrovolnického koutku v pondělí 9. ledna se tento týden zapojilo sedm dobrovolníků. Živě jsme diskutovali o projektu a stále žasneme nad dobrovolnými vývojáři a jejich přínosem pro naši codebase. Všem děkujeme za účast!