Abstraktní Wikipedie/Aktualizace/2022-04-08

This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia/Updates/2022-04-08 and the translation is 100% complete.
Aktualizace Abstraktní Wikipedie Translate

Abstraktní Wikipedie prostřednictvím e-mailového seznamu Abstraktní Wikipedie na IRC Wikifunkce na Telegramu Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na Twitteru Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na YouTube Webové stránky Wikifunkcí Translate

Fáze η dokončena

Když jsme začali vyvíjet stránky Wikifunkce, rozdělili jsme práci vedoucí ke spuštění Wikifunkcí do jedenácti fází, pojmenovaných podle prvních jedenácti písmen řecké abecedy.

 • Po dokončení fáze α (alfa) bylo možné ve wiki vytvářet instance Typů poskytovaných systémem.
 • Ve fázi β (beta) bylo možné vytvářet nové Typy na wiki a vytvářet instance těchto Typů.
 • S fází γ (gama) byly k dispozici všechny hlavní Typy modelu předgenerické funkce.
 • S fází δ (delta) bylo možné evaluovat vestavěné implementace.
 • Ve fázi ε (epsilon) bylo možné evaluovat implementace napsané editory v kterémkoli z námi podporovaných programovacích jazyků.
 • Ve fázi ζ (zeta) bylo možné evaluovat implementace složené z jiných funkcí.
 • Tento týden jsme prohlásili za dokončenou fázi η (eta), ve které jsme plánovali přidat podporu pro generické typy a funkce.

To jsme udělali, ale také jsme toho udělali mnohem víc:

Během této fáze jsme se toho hodně naučili. Především to, že trvala mnohem déle, než jsme předpokládali: tato fáze trvala celých sedm měsíců, zatímco předchozí fáze trvaly přibližně dva měsíce. Provedli jsme zpětnou analýzu a zjistili jsme řadu problémů, které se snažíme výrazně zlepšit. Jedním z takových problémů je plíživý nárůst rozsahu, o čemž svědčí množství věcí, které jsme dokončili. Lekcí, kterou jsem si určitě odnesl, je reálná složitost zpracování generických typů, což je pravděpodobně důvod, proč tolik programovacích jazyků přidalo podporu generik až později a nemělo ji od začátku. A zejména ke konci této fáze jsme si všímali neudržitelného a vyčerpávajícího pracovního režimu. V nadcházející fázi změníme náš přístup tak, že se zaměříme na menší, samostatnější pracovní postupy a budeme se jim věnovat postupně.

Dnes jsme zahájili fázi θ. Tématem této fáze, původně nazvané "rozmrazování a zmrazování", je umožnit komunitě a technickým procesům na wiki stabilní a bezpečnou spolupráci na knihovně funkcí. To zahrnuje rozhodování o příslušných uživatelských právech a jejich implementaci, funkce pro porozumění úpravám provedeným ostatními, možnost, aby systém vybral správnou implementaci, a mnoho dalšího. Popis na stránce fáze na Metě je třeba ještě aktualizovat, ale zde jsou pracovní směry, na kterých budeme v této fázi pracovat:

 • Rozhodnutí a zavedení kanonické formy pro typované seznamy
 • Poskytněte uživatelům intuitivní uživatelské prostředí pro funkce implementací návrhů pro zobrazení a úpravy funkcí
 • Umožnit systému správně a efektivně provádět vyhodnocování funkcí tím, že rozhodne, kterou implementaci má vybrat
 • Poskytnout uživatelům metadata o jednotlivých spuštěných funkcích na wiki (např. jak dlouho to trvalo, kolik zdrojů bylo použito atd.)
 • Umožnit stabilní a bezpečný běh a vývoj systému rozhodováním o uživatelských právech, omezování rychlosti a mezipaměti a zobrazováním rozdílů v úpravách mezi revizemi
 • Zajistit uživatelům srozumitelné zobrazení nefunkčních objektů, protože přepracováváme a reimplementujeme texty se zpětnými jazyky, odkazy, řetězci a seznamy
 • Pomoci zahájit některé související počáteční diskuse komunity o tématech, jako jsou práva uživatelských skupin, kodex chování, spolupráce zaměstnanců na funkcích a další snahy o přípravu nové wiki
 • Připravit se na budoucí fáze - navrhnout vícejazyčnou dokumentaci objektů a instrumentaci frontendu
 • Zúčastnit se 2022 Wikimedia Hackathon

Můžete vidět, že i v rámci konceptu stability a bezpečnosti máme pro tuto fázi naplánováno mnoho věcí, ale každý z pracovních směrů je mnohem samostatnější než velké a poněkud otevřené cíle předchozí fáze. To by také mělo umožnit lepší přehled o našem pokroku a v týdenících vás budeme informovat o dosaženém pokroku.

Po dokončení této fáze se blížíme k cíli: ve fázi ι (iota) plánujeme přidat vícejazyčnou dokumentaci objektů. Poté jsme si stanovili fázi κ (kappa) pro úkoly čištění na poslední chvíli, než se spustí fáze λ (lambda).

Celému týmu patří obrovský dík, je to významný milník. Jsem hrdý na vše, čeho se podařilo dosáhnout, a velmi se těším na práci v nadcházející fázi, která bude zásadní pro to, aby Wikifunkce nebyly jen platformou pro provozování funkcí, ale aby se mohly rozvíjet jako komunita.