Zgłaszanie problemów

Zawartość Wikipedii jest ustalana przez dążenie do społecznej ugody. Niekiedy gdy użytkownik bądź Wikipedysta chce zwrócić uwagę na problem lub nieprawidłowość lub prosić o interwencję opiekunów projektu używa strony Zgłaszanie problemów.

Strona Zgłaszanie problemów jest przeznaczona dla wszystkich i jej zakresem jest funkcjonowanie Wikipedii jako społeczności twórców Wikipedii, regulowanych za pomocą zespołów zasad.

Uwaga! Strona ta nie służy do zgłaszania :

  • błędów oprogramowania czy bazy danych (o 13:15 nic nie działało)
  • błędów interface'u czy wyglądu stron (CSS) – nieprzetłumaczone stringi i komunikaty błedy renderowania stron itp
  • zgłaszania próśb o porady (mam problem z kręgosłupem co robić ?)
  • problemów nowych użytkowników (jak załadować obrazek, jak zmienić nazwę strony itp)

Proces będzie łatwiejszy, jeśli każdy kto umieści tu coś, pomoże w jakimś innym przypadku, również tutaj umieszczonym.

  • RFC jest wskazane, kiedy chce się zachęcić innych do odwiedzenia jakiejś strony, żeby pomogli w osiągnięciu porozumienia, polepszeniu decyzji, pomogli rozwiązać spór lub przełamać sytuację patową
  • Jeśli spór łączy się z twierdzeniem, że użytkownik dopuścił się poważnego naruszenia Zasad Wikipedii, stwórz podstronę dla sporu. Użyj podstrony, żeby rozwinąć zarzuty.

Jak używać RFC edit

  • Aby zażądać komentarzy innych użytkowników w danej sprawie, dodaj link do strony Dyskusji danego artykułu, krótki , neutralny opis sytuacji oraz datę
  • Nie podpisuj się, nie wymieniaj szczegółów, nie przedstawiaj argumentów, nie przypisuj winy
  • Przydatne może być streszczenie sporu na stronie dyskusji artykułu

Ogólne podpowiedzi do rozwiązywania sporów edit

  • Niezależnie od natury sporu, pierwszą zasadą powinna być dyskusja z pozostałymi jego stronami. Spróbujcie najpierw sami rozwiązać problem.
  • W sporach nad zachowaniem użytkownika, przed zażądaniem opinii społeczności, co najmniej dwie osoby powinny skontaktować się z użytkownikiem na jego stronie dyskusji lub na stronach dyskusji spornych artykułów. Dopiero gdy to się nie uda, można prosić społeczność o pomoc.
  • Nie wolno zapomnieć o Wikietykiecie. Wikietykieta jest w rozwiązywaniu sporów ważniejsza, a nie mniej ważna niż normalnie.

Spory merytoryczne edit

Umieszczaj tylko linki do stron dyskusji, gdzie co najmniej dwoje uczestników nie osiągnęło porozumienia i w ten sposób blokują oni rozwój artykułu. Dyskusje bez nowych wpisów od ponad 2 tygodni, mogły wygasnąć. Należy wtedy zapytać zainteresowanych, w celu ustalenia, czy udało im się rozwiązać problem.

Pozycje mogą zostać usunięte z tej listy, jeśli nie spróbujesz wcześniej prostszych metod rozwiązywania sporów.

Nowe pozycje dopisujemy na górzenie podpisane.

Komentarze dotyczące poszczególnych użytkowników edit

Ta sekcja dotyczy użytkowników, którym przypisuje się pogwałcenie Zasad Wikipedii. Żeby wezwać do składania opinii na temat użytkownika, stwórz według instrukcji podstronę w odpowiedniej sekcji poniżej. Spory dotyczące treści artykułów, łącznie ze sporami dotyczącymi tego, jak najlepiej przestrzegać zasady neutralnego punktu widzenia, przynależą do wcześniejszej sekcji #spory o zawartość artykułu.

Przed umieszczeniem tutaj sporu na temat zachowania użytkownika, co najmniej dwie osoby muszą spróbować rozwiązać tę samą sprawę, dyskutując z tą osobą na jej stronie lub na stronie dyskusji spornego artykułu. To musi dotyczyć tego samego sporu lub tego samego spornego rodzaju zachowania, nie różnych.

Kiedy sprawa zostanie już tu umieszczona, te dwie osoby muszą udokumentować swoje osobiste próby, przedstawić dowody, że wysiłki nie przyniosły spodziewanych rezultatów i podpisać komentowaną stronę. RFC, które nie spełnią tych wymagań w ciągu 48 godzin od dopisania, są uważane za niekwalifikujące się i zostaną usunięte. Usunięta zostanie również podstrona RFC dotycząca tego tematu, chyba że osoba będąca jej przedmiotem wyrazi wolę, żeby została.

Naruszenie Wikietykiety edit

Ogólne zachowanie edit

Dyskusje dotyczące zachowania użytkownika powinny być umieszczone w tej sekcji, chyba, że skarga dotyczy nadużycia uprawnień lub wyboru nazwy użytkownika. Żeby dopisać pozycję, stwórz podstronę, używając następującego przykładu jako szablonu (wszystko wewnątrz {...} to podpowiedzi) :

Kandydaci - nadal brakuje limitu dwóch osób

Dopisuj nowe pozycje na górze

Sprawy przyjęte - limit dwóch osób osiągnięty

Dopisuj nowe pozycje na górze

Nadużycie uprawnień edit

Ta sekcja dotyczy wyłącznie spraw związanych z użyciem uprawnień związanych z flagą sysop, takich jak blokowanie/odblokowanie strony, kasowanie/odtworzenie strony, blokowanie/odblokowanie użytkownika. Jeśli spór dotyczy działań w roli edytującego, powinien zostać umieszczony we wcześniejszej sekcji #Ogólne zachowanie. Żeby dopisać spór, stwórz podstronę, używając następującego przykładu jako szablonu:

  • /Przykładowy sysop - Dotyczy: {jedno lub dwa krótkie zdania, podające suche fakty; nie podpisuj się.}

Tak, jak w sekcji ogólnego zachowania, co najmnniej dwie osoby muszą potwierdzić, że ich zdaniem jest faktyczna podstawa do skargi. Jeśli wpis nie zostanie potwierdzony w ciągu 48 godzin, zostanie skasowany.

Kandydaci - nadal brakuje limitu dwóch osób

Dopisuj nowe pozycje na górze

Sprawy przyjęte - limit dwóch osób osiągnięty

Dopisuj nowe pozycje na górze

Wybór nazwy konta edit

Jeśli uważasz, że ktoś wybrał niewłaściwą nazwę dla swojego konta, możesz stworzyć podstronę, w celu przedyskutowania, czy należy wymusić zmianę nazwy. Jednak najpierw skontaktuj się z tą osobą na jej stronie dyskusji i poproś, żeby zmieniła nazwę dobrowolnie.

Zasady, Konwencje, Zalecenia edit