Wikimedia Vakfı Şeffaflık Raporu/Haziran 2015/Gönüllü İtiraf

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Transparency Report/June 2015/Voluntary Disclosures and the translation is 100% complete.
Çeviriye yardım etmek ister misiniz? Eksik mesajları çevirin.

Nadir durumlarda bir intihar tehdidi veya bomba tehdidi gibi Wikimedia projeleriyle ilgili ifadelerin farkındayız. Bu ifadeleri ciddiye alıyor ve her birini ayrı ayrı değerlendiriyoruz. Uygun olduğunda konunun çözümüne yardımcı olması için yetkili mercilere başvuruyoruz.

Wikimedia Vakfı Şeffaflık Raporları
Wikimedia Vakfı Şeffaflık Raporları

Tüm şeffaflık raporları

Gizlilikle ilgili WMF Politikaları


Aşağıdaki olaylar gerçektir. Bunların ayrıca kullanıcı bilgilerinin olası bir gönüllü olarak itiraf edilmesini garanti altına alacak durum türlerini göstermesi amaçlanmaktadır. Bu belirli hikayelerin, şeffaflık raporunun kapsadığı kesin zaman çerçevesinde oluşmayabileceğini lütfen unutmayın. Kullanıcılarımızın gizliliği gibi bazı değişkenler, bazı hikayelerin raporlamasını ertelememizi gerektirebilir.

OCAK-HAZİRAN 2015
Toplam ifşa sayısı
14  

Veri

OCAK-HAZ 2015
Türüne göre gönüllü itiraf
Toplam 14
İntihar Tehditleri 6
Fiziksel Tehditler 4
Diğerleri 4

Olaylar

Ölümcül Bir Tehdit

 

Topluluğumuz, bunları gördüklerinde Vakıf ile tehditte bulunur. Sözde bomba tehdidinde bulunan bir isimsiz posteri fark ettiğimizde düzenlemenin görünen tehdidin bulunduğu yere yakın bir IP adresinden yapıldığını tespit ettik. Gizlilik politikamıza izin verildiği gibi, IP adresini ve tehditle ilgili ayrıntıları yerel polise haber verdik. Polis, sözde silahları bulunduran ve itirafta bulunduğu iddia edilen söz konusu kişiyi bulduğuna ve tutukladığına dair bilgi verdi.

Başkanlık Tehditlerini Ortaya Koyma

 

Nadir durumlarda kamuoyundaki kişilere yönelik tehditler keşfederiz. Bu nadir bir şey olsa da ancak büyük web sitelerinde gerçekleşen bir olaydır. Biri, Başkan Barack Obama'ya karşı belirli, açık net tehditlerde bulundu. Bu, politikalarımıza ve ABD yasalarına aykırıdır. Bir kişiye potansiyel olarak zarar verebileceği durumlarda, gizlilik politikamız ilgili bilgileri ifşa etmemize izin verir. Hemen, kullanıcının IP adresini, kullanıcı aracısı bilgilerini ve e-posta adresini ABD Gizli Servisine bildirerek harekete geçtik.

İntiharla Mücadele

 

Yetkililer, sevilen birinin intihar tehdidinde bulunduğunda acil servislerle irtibata geçilmesini tavsiye ediyor. İntihar niyetinde olan birini fark ettiğimizde yerel polis departmanına bildirdik. Kişi tıbbi yardım alabildi ve sonra bize kişinin durumunun iyi olduğu bildirdi. İntihar etmeyi düşünüyorsanız lütfen derhal bir psikolojik sağlık uzmanını arayın. Acil servislerle de bağlantı kurabilirsiniz; Acil servise veya psikiyatri kliniğine başvurun; veya intihar önleme telefon hattını arayabilirsiniz.