Wikimedia Vakfı Şeffaflık Raporu/2014/DMCA Kaldırma Uyarıları

This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Transparency Report/2014/DMCA Takedown Notices and the translation is 100% complete.

Wikimedia topluluğu; yaratıcılardan, koleksiyonculardan ve serbest bilgi tüketicilerinden oluşur. Wikimedia projelerinde görünen çoğu materyal, kamu malı veya özgür lisanslı olmakla birlikte bazen telif hakkıyla korunan materyaller, projelerde kullanılmaktadır.

Wikimedia Vakfı Şeffaflık Raporları
Wikimedia Vakfı Şeffaflık Raporları

Tüm şeffaflık raporları

Gizlilikle ilgili WMF Politikaları


Dijital Millenyum Telif Hakkı Hareketi (DMCA) kanuni hükmünden ötürü uygun bir yayından kaldırma isteği alırsak hak ihlalinde bulunan materyali kaldırmamız gerekiyor. Her DMCA kaldırma isteğini iyice değerlendiriyoruz. İhlal edildiği iddia edilen içeriği yalnızca, bir talebin geçerli olduğuna inandığımız zaman kaldırırız ve bu kaldırma işlemi hakkında şeffaf oluruz. Bir talebin geçerli olduğuna inanmıyorsak uygun bir şekilde talebi reddederiz. DMCA prosedürleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için DMCA politikamıza bakın.

Aşağıda, geçmişte aldığımız DMCA yayından kaldırma uyarıları ve bunlara verdiğimiz cevaplar belirtilmiştir.

İyi çalışan bir telif hakkı yasası, ifade çalışmalarına erişmek için halkın ve telif hakkı sahiplerinin eserlerinin kullanımlarını telafi etmeye yönelik çıkarlarını dikkatli şekilde dengeler.

TEMMUZ 2012-HAZİRAN 2014
Toplam DMCA Kaldırma Talebi Sayısı
58  
TEMMUZ 2012-HAZİRAN 2014
Cevap Verilen Taleplerin Yüzdesi
41%

Veri

Temmuz 2012-Haziran 2014
Bu talepler nereden geldi?
Country Alınan Uyulan
Amerika Birleşik Devletleri 31 17
Birleşik Krallık 4 0
İspanya 4 1
Avustralya 3 2
Fransa 2 0
Almanya 2 1
Hindistan 2 1
Pakistan 2 2
Bilinmiyor 2 0
Brezilya 1 0
Güney Kore 1 0
Bangladeş 1 0
Kanada 1 0
Hollanda 1 0
Yeni Zelanda 1 0
TEMMUZ 2013-HAZİRAN 2014
Hedeflenen Wikimedia projeleri
Proje Alınan
commons 10
en.wikipedia 12
en.wikisource 1
fr.wikisource 1
uk.wikipedia 1
pt.wikipedia 1

Olaylar

Babe Ruth'un "Called Shot"ı

File:Babe Ruth.jpg
Ruth, 1921.
  • Zaman Dilimi: Mart 2014
  • Olay: 1932 World Series'te Matt Kandle tarafından çekilen bir film, Babe Ruth'un meşhur "called shot"ının kanıtını ortaya çıkarmıştır. Telif hakkı sahibi, bize İngilizce Vikipedi'de kullanılan filmdeki bir hareketsiz görüntüyle ilgili bir DMCA kaldırma isteği gönderdi. Ünlü an'ı ve sunulan eğitim amacını gösteren olağanüstü değerini gerekçe göstererek adil kullanım temelinde görüntüyü kaldırmayı reddettik.

Obama & Mandela Buluşması

 
Bu dosya Wikimedia projelerinde bulunamadı.
  • Zaman Dilimi: Aralık 2013
  • Olay: Senatör Barack Obama'nın Nelson Mandela ile yaptığı ilk görüşmeden Commons 'taki bir fotoğraf için yayından kaldırma uyarısı aldık. Fotoğrafçı David Katz o tarihte federal bir çalışandı, fotoğrafın kamu malı olduğu düşünülüyordu. Katz, fotoğrafın "resmi görevlerinin" bir parçası ve kamu malı olmadığını söyledi. Ayrıntılı bir araştırmadan sonra fotoğrafın Katz'ın resmi görevlerinden biri olduğunu öğrendik ve dolayısıyla görüntünün kaldırılmasına dair yeterli kanıt bulamadık. Daha fazla oku.

Klasikler

File:Jane Austen coloured version.jpg
Jane Austen