İletişim/Wikimedia Markaları/Algılar

Outdated translations are marked like this.

Bu, Wikipedia ve Wikimedia projeleri dahil olmak üzere Wikimedia markalarının topluluk algılarına yönelik araştırmaları barındıracaktır. Bu araştırma Wikimania 2016 'daki topluluk görüşmeleri ile başladı.

"Marka" derken neyi kastediyoruz?

İnsanların senin hakkında nasıl düşündükleri senin markandır. Marka, semboller (logolar, isimler, renkler, ürünler, web siteleri) ve itibarı oluşturan öğeler (değerler, kullanım örnekleri, amaçlar, misyon beyanları) arasındaki ilişkili anlamlardır.

Basitçe söylemek gerekirse, bir logo / isim, bir marka hakkındaki fikir ve duyguların tetikleyicisidir. İsimler ve logolar göstergelerdir. Değerler ve anlamlar ifade edilmiştlerdir. Tüm bunlar tam bir sistem olarak ele alındığında bir markadır.

Katılımcılar

Pek çoğu geçmiş ve güncel bölüm başkanları olmak üzere, iki üye de FDC üyesi olacak şekilde topluluğun 20 anahtar üyesi ile görüşmeler gerçekleştirdik.

The group represented

  • 17 ülke
  • 11+ dil
  • 10 erkek
  • 10 kadın

Notları gözden geçirirken ortak temalar, ifadeler ve açıklamalar ortaya çıktı. Bu ortaklıkları burada, Wikimedia marka sisteminin topluluk algılarına ilişkin ön bulgular olarak belgeledik.

Araştırma Metodolojisi (Yöntemi)

Görüşmelerimiz 30 dakika uzunluğunda ve yarısı önceden yazılmış bir metin ile yarısı ise doğaçlamaydı. Görüşmeler serbest yanıt şeklindeydi: Katılımcılar, bakış açılarını açıklamak için herhangi bir uzunlukta herhangi bir yanıt verebilirlerdi.

  • 19 görüşme İngilizce olarak yapıldı
  • 1 görüşme İspanyolca olarak yapıldı

Sonrasında inceleme ve analiz için görüşmeler sırasında notlar alındı. Konuşmalar kayıt edilmedi.

Wikimania 2016

Wikimedia markalarının topluluk algılarını daha iyi anlamak için, Wikimania 2016 haftasında 20 görüşme yapıldı. Görüşmeler yarı yarıya önceden yapılandırılmış sorulardan yani hem bir soru senaryosu olan hem de ekiplerle sohbetten ilham alarak yeni konular hakkında devam soruları sorma veya araştırma yapma fırsatı sunan bir yapıdaydı. 2016 bulgularını buradan inceleyin.

Her bir görüşme otuz dakika uzunluğundaydı. Bir araştırma takım üyesi soruyu sorarken, diğer üye ise notları kayıt etti.

Wikimedia marka işaretlerini göstermek ve diğer tanınmış uluslararası marka logolarıyla karşılaştırmak için iki grup görsel kılavuz kullanıldı.

=Araştırma dokümanları

Bulgular

Wikimania'daki 20 görüşmemizin notlarını inceledikten sonra, Wikimedia Vakfı İletişim ekibi Raporun tamamı üretti.


 
2016 Report