Other languages:

Wikijunior jest inicjatywą Fundacji Wikimedia, rozpoczętą 7 listopada 2004. Projekt skupia kolekcje darmowych książek dla dzieci, tworzonych we współpracy z projektem Wikibooks. Wikijunior posiada kilka aktywnie rozwijających się subdomen językowych na różnych projektach językowych Wikibooks.

Cała pisana treść zawarta w projekcie dostępna jest domyślnie na licencji GFDL: GNU Free Documentation License. Wszystkie podręczniki na stronach projektu są oryginalne i rozwijane przez dziesiątki uczestników którzy je opracowywali. Dostępna historia wkładu użytkowników zapewnia utożsamienie autorów z treścią, a przy jednoczesnym zachowaniu licencji copyleft zapewnia możliwość dalszego przetwarzania i darmowej dystrybucji lub rozwoju. Dla dalszej informacji na temat prawa autorskiego zobacz dział: copyright.

Strona Wikijuniora skupia już kilka ukończonych książek i podręczników. Niektóre z nich zostały przetłumaczone z innych projektów językowych.

Dopomóż nam wybrać nowe logo dla Wikijuniora. Obejrzyj i przedyskutuj proponowane loga teraz.

Historia

edit

W roku 2004, Fundacja Beck zwróciła się do angielskiej Fundacji Wikimedia, z pytaniem czy możliwe jest użycie dotychczasowych zasobów projektów do utworzenia materiałów dydaktycznych skierowanych do młodszej publiki. Odpowiedzieliśmy, że bylibyśmy zainteresowani takim projektem i nasze materiały mogą zostać przystosowane dla dzieci. Propozycja została wysłana, a w odpowiedzi Wikimedia otrzymała dotację na rozwój projektu. Potwierdzenie otrzymania dotacji i rozruchu projektu wydano na walnym spotkaniu 16 października 2004. Pierwsze polskie podręczniki powstały w maju 2008 roku, we wrześniu 2008 powstała strona projektu, a w marcu 2009 roku uruchomiono nową przestrzeń nazw ułatwiającą nawigację w projekcie.

Pierwotnym pomysłem Wikijuniora była produkcja serii w pełni kolorowych błyszczących książeczek (format 48 str.; 8 ½ x 11) dla czytelników w wieku 8-11 lat, poruszających się w różnej tematyce, która zainteresuje dzieci. Zasugerowano tytuły takie jak zwierzęta, astronomię, dinozaury, państwa świata, naukę, czy historię. Książki nie miały być ogólnokształcące (w odróżnieniu od podręczników szkolnych dostępnych na Wikibooks), zamiast tego miały tworzyć małe podserie jak np. Ssaki Afryki, Ameryka Północna, Rewolucja francuska, itp. Treść pisana powinna nadążać za tematem i być utrzymana w formacie, tak by każdy artykuł posiadający wszelkie dodatki np. graficzne, mógł być łatwo wertowany przez dzieci, celem łątwego wyboru tematyki w której będą one najbardziej zainteresowane. Zabiegi te miały byćosiągane między innymi przez zamianę standardowych tytułów akapitów pytaniami postaci "gdzie żyją lwy/żyrafy/słonie" itp.

Status obecny

edit

Inne języki

edit


Dyskusje

edit

Projekt Online

edit

Jak każdy projekt Wiki, Wikijunior rozwijany jest online i społeczność Wiki tworzy, edytuje i weryfikuje treści.

Pomimo tego, w założeniu Wikijunior powoli dąży do utworzenia osobnej strony (np. Wikijunior) - portalu dziecięcego dopasowanego do wymagań i potrzeb dzieci w przeglądzie treści.

  1. Treści portalu będą weryfikowane. Źródła powinny być podane, a wersje "ukończone" - stabilne.
  2. Portal będzie miał wydzieloną sekcję dla dzieci - do zadawania pytań.
  3. Wygląd i kompozycja strony będzie bardzo uproszczona w porównaniu do standardów Wiki.


Co pozostało do zrobienia?

edit
  1. Wybór logo do projektu.
  2. Gotowe przykłądy książek do publikacji.
  3. Utworzenie portalu dziecięcego: children's portal.
  4. Przegląd materiałów przez edukatorów: educators.
  5. Rozwój strategii druku książek.
  6. Rozwój strategii dystrybucji książek.