Wikimedia Quarto/2/administration/Pl

Gdzie znajduje się informacja o Fundacji?

Informacje o Fundacji zawarte są wydawanym co kwartał biuletynie, na przeznaczonej dla tego celu liście dyskusyjnej ([1]), na serwerze Meta ([2]) oraz na stronie internetowej Fundacji ([3]). Rozwój strony internetowej Fundacji był bardzoa aktywny na początku jesieni, zamieszczono zestaw stron we wstępnej wersji i większość z tych stron została przetłumaczona na 10 języków. Obecnie 38 ludzi, którzy są native speakerami wielu z języków, ma konta na stronie internetowej Fundacji. Jednak w chwili obecnej strona Fundacji znajduje się w letargu.

Jak Rada się porozumiewa?

Działalność Rady jest rejestrowana na stronach Meta-Wiki ([4]) oraz na stronach Fundacji Wikimedia ([5]). Komunikacja odbywa się zarówno przez majla jak i przez publiczną listę dyskusyjną foundation-l z publicznie dostępnymi archiwami. Członkowie Rady pojawiają się także na kanale IRC #Wikimedia na serwerze freenode ([6]).

W dowolnej sprawie można także używać zbiorczego adresu board(at)wikimedia.org. Prosimy tylko pamiętać, że ten adres nie jest już prywatny. Wszystkie majle są przekazywane do systemu obsługi zgłoszeń OTRS ([7]), i mogą na nie odpowiedać członkowie Rady lub kilka zaufanych osób. OTRS zawiera jednocześnie informacje o niemieckim oddziale oraz spis subskrybentów list informacyjnych po angielsku i niemiecku.

Wreszcie Jimbo, Angela i Anthere, jako nieustrszeni zdobywcy, zaczęli prowadzić blogi. Najbogatszy pod względem informacji o Wikipedii jest blog Angeli ([8]). Szukajcie tam najnowszych wieści o Wikipedii i wszystkim związanym z wikisearch; Jimbo ([9]) korzysta z okazji do opowiadania o Wolnym Oprogramowaniu (także po angielsku), natomiast Anthere ([10] po francusku) zdecydowała się używać swojego bloga do wyrażania swobodnych opinii i skupiła się na rosnącej widoczności Wikimediów w świecie frankofońskim (szczególnie z nadzieją na dotarcie do krajów afrykańskich, gdzie francuski jest szeroko używany).


Czy Rada zbiera lub publikuje gdzieś zapisy swojej działalności?

Jesienią odbyło się kilka spotkań członków Rady.

Rada miała także sposobność spotkać się twarzą w twarz przy paru okazjach: w listopadzie w Rotterdamie, dzień po zlocie Wikipedystów, oraz w Nowym Jorku, przed spotkaniem OSI. Rozmowy dotyczyły kilku tematów, w tym o planach nadchodzących zlotów, czy Fundacja Wikimedia powinna angażować się w działania polityczne, jak zwiększyć zaaangażowanie lokalnych oddziałów w działalność WMF, oraz swobodnych dyskusji na temat przyszłego kształtu Rady. Wszystkie te tematy łatwiej było omawiać na żywo w trakcie posiłku w schroniskach młodzieżowych niż na IRC czy przez majla.

Życie Rady

Michael i Tim niezbyt się udzielali w tym trymestrze, choć Michael pomógł w decyzjach finansowych po ostatniej zbiórce.
Ostatnie miesiące okazały się bardzo pracowite dla Angeli, Jimbo i Anthere, z wieloma miłymi spotkaniami Wikipedystów (zobacz w raportach ze zlotów) oraz wywiadami dla gazet, serwisów sieciowych i stacji radiowych, udzielanych przez wszystkich członków Rady. Wikipedia staje się sławna, a nasze projekty wzbudzają spore zainteresowanie.

Jimbo i Angela spędzili 2 tygodnie w BBC (zobacz specjalny raport na ten temat) podczas gdy Anthere przeprowadzała się do nowego, przestronnego mieszkania z ogrodem, ale przez kilka tygodni bez telefonu i Internetu. Anthere utrzymywała kontakt i swoją działalność dzięki łączu sieciowemu w pracy oraz nieregularnym wizytom w laboratorium komputerowym pobliskiego uniwersytetu, ale nie mogła w pełni zaspokoić swojego prawdziwego wikipedioholizmu ani rozmawiać na IRC.
Anthere podziękowała za pomoc w trakcie jej przymusowych wakacji i poleciła wszystkim odciętym od sieci wikiholikom korzystanie z wikiplastra, wysyłanego tradycyjną pocztą przez Ryo i notafish.

Jak można zostać członkiem Fundacji?

Podjęto kilka decyzji w kwestii członkostwa ([11]). W wyniku przemyśleń i dyskusji z autorami, wizja Rady na temat członkostwa zmieniła się.
Początkowo panowało przekonanie, że większość wpływów finansowych dla utrzymania projektu będzie pochodzić ze składek członkowskich, więc w pierwszej wersji zostały one ustalone na dosyć wysoką kwotę (około 100 dolarów). Mimo to część członków Rady i wielu autorów nie popierała tak wysokich opłat, i w krótce stało się jasne, że większość przychodów Fundacji może pochodzić z innych źródeł. Dodatkowe rozmowy doprowadziły do ustalenia składki w kwocie 36 dolarów (dla nie-autorów) oraz 12 dolarów (zniżkowa).

Poza tym dalsze dyskusje z Jamesday i Kate zmieniły stan członkostwa z automatycznego dla autorów na procedurę wymagającą samodzielnego zapisania się.

Przeglądu technicznego rozwoju systemu członkostwa dokona w najbliższych tygodniach Tim Starling.


Czy praca deweloperów jest opłacana?

W lipcu 2004 deweloperów Wikimediów zapytano o sensowność wprowadzenia systemu płatności za wykonywanie zadań technicznych, co zaowocowało próbą zainicjowania takiego systemu oraz innych nagród dla deweloperów którzy zechcieliby zająć się poszczególnymi zadaniami. Zaproponowaliśmy czteromiesięczny okres próbny przed wydaniem oceny jego działania.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy rada zaproponowała jedno zadanie, związane z rozwojem systemu obsługi człokostwa (kluczowe dla samej Fundacji, a więc mało prawdopodbne aby wzbudzało kontrowersje). Ponad 2 miesiące później Tim Starling złożył swoją propozycję, która została zaakceptowana pod koniec listopada. System będzie wykonany za określoną ilość pieniędzy pod koniec 2004 lub na początku roku 2005.

Ze strony Rady nie padły żadne inne propozycje; jedna była wysunięta przez dewelopera, ale została odrzucona.

To każe sądzić, że perspektywa zapłaty za zadanie nie jest silną motywacją dla naszego zespołu deweloperów. Szczegóły na temat okresu próbnego są dostępne pod [12]. Wszystkich uczestników projektów Wikimediów zachęcamy do jego oceny gdy już się zakończy.

Więcej informacji na ten temat zawiera orędzie Założyciela.


Jaki jest obecny stan nazw domen?

Jason i Bomis utrzymują pełną listę nazw domen ([13]) zarejestrowanych na Fundację. Niektóre domeny w innych krajach są własnością innych osób; na przykład GeredM zajmuje się kilkoma domenami .nl. Francuska nazwa domeny www.wikipedia.fr została jesienią podebrana. Francuscy wikipedyści zdecydowali na razie nie podejmować żadnych działań w tej sprawie, a domena zawiera kurtuazyjne przekierowanie na Wikipedię. Niestety podebrana rosyjska nazwa domeny www.wikipedia.ru została wykorzystana do celów zarobkowych.

W następnym trymestrze zostaną podjęte decyzje w sprawie rezerwacji domen. Wielu autorów wolałoby, aby domeny wszystkich projektów były wykupione w ich krajach, ale koszt takiej operacji jest zbyt duży aby udało się go pokrywać. Mamy nadzieję, że rejestracja znaku handlowego pomoże nam załatwić ten problem.


Prywatność w projektach Wikimediów

Na życzenie kilku autorów długo oczekiwana polityka prywatności jest obecnie opracowywana i powinna zostać ukończona i przetłumaczona w okresie pierwszego trymestru 2005. Nie wahajcie się dopisać swojego komentarza ([14]).


Lokalne oddziały

Anthere zaangażowała się w utworzenie oddziału francuskiego, Wikimédia France (zobacz specjalny raport na ten temat) i jest członkiem jego rady. Mamy już dwa lokalne oddziały zbudowane na różnych podstawach prawnych, co pokazuje możliwości wyboru formy oddziałów. Francuski oddział jest prawnym reprezentantem Fundacji Wikimedia we Francji. Oddziały francuski i niemiecki mają ze sobą wspólną cechę: zostały oparte o terytorium, a nie o język (mimo tego oba chcą rozwinąć swoją działalność poza granice tych krajów).

W ostatnich paru miesiącach kilka innych projektów dyskutowało nad stworzeniem swoich oddziałów, zwłaszcza wikipedie holenderska i włoska. Niektórzy autorzy są zainteresowani stworzeniem oddziałów opierających się raczej o język niż o narodowość, lub wręcz oddziału europejskiego.


Fundacja Wikimedia i zaangażowanie polityczne

Jesienią rozprawiano nad politycznym zaangażowaniem Fundacji i jej lokalnej gałęzi Wikimedia France. Rada chciałaby wyjaśnić, że nie chce uprawiania przez Fundację Wikimedia aktywizmu, a zwłaszcza nie związanego bezpośrednio z naszą działalnością. Każde działanie, takie jak podpisanie petycji, powinno być dokładnie przemyślane i będzie miało miejsce tylko przy bardzo dużym poparciu społeczności.


Przyszłość rady

Na jesieni rada dyskutowała nad zaangażowaniem rad lokalnych oddziałów oraz nad przyszłością samej rady Wikimediów. Jeśli chodzi o oddziały, rada jest otwarta na wszelkie dyskusje i propozycje ze strony ich członków. Bądźcie aktywni w tej sprawie.

Co do samej rady, Anthere, Angela i Jimbo są zgodni, że obecna sytaucja jest trudna do utrzymania. Działalnością rady zajmuje się troje ludzi, co wymaga silnego zaangażowania innych wikipedystów. Padła sugestia, że skład rady, a przynajmniej ilość jej aktywnych członków, powinien się zwiększyć.