V Louvru je zakázáno fotit
(Czech) Toto je esej. Vyjadřuje názory a náměty některých wikimedianů nebo uživatelů Meta-Wiki, ale nemusí mít širokou podporu. Toto není pravidlo Meta-Wiki, ale může to být pravidlo, doporučení či vodítko na jiných projektech Wikimedia. Můžete tuto stránku aktualizovat podle potřeby, nebo použijte diskusní stránku k návrhům větších změn. |
De Traroth, říjen 2005
Od 14. září 2005 je v muzeu Louvre zakázáno pořizovat fotografie uměleckých děl. V tuto chvíli zákaz platí jen na Apolónovu galerii, od prvního stupně křídla Denon a od schodiště končícího u expozice Níké Samothrácké (Victoire de Samothrace). Je ale možné, že zákaz bude rozšířen na celé muzeum. Podle vývěsek v muzeu a jeho webové stránky jsou obrázky děl k dispozici na jejich webu, takže není nutno pořizovat další. Jenže tyto fotky pořídili zaměstnanci Louvru a podléhají autorské ochraně. Nemohou být tedy použity bez povolení od muzea, které je velmi těžké získat.
Prvně jsem o tom slyšel v červnu 2005, když mně ochranka nedovolila použít stativ. Říkali: „Máte štěstí, že vůbec můžete fotit. Od září to bude zakázáno úplně.“
To mě naštvalo a založil jsem stránku k diskusi o tomto problému. Příběh inspiroval spoustu komentářů. Kontaktoval jsem taky některé představitele Louvru a Réunion des Musées Nationaux (národní správa muzeí), která je za tyhle věci zodpovědná. Neposlouchali mé námitky a místo toho se začali vyptávat na fotky dostupné v různých projektech Wikimedia (speciálně obrázky louverské pyramidy).
Podle některých má zákaz zaručit muzeu exkluzivitu na obrázky děl. Jiní se domnívají, že je to důsledek rostoucí popularity muzea. (Francouzské noviny Le Monde uvádí 3 miliony návštěvníků v roce 1993 a 7 milionů v roce 2004.) Oficiální vysvětlení je, že fotografové brzdí plynulost proudu návštěvníků muzea. Je těžké zjistit, co se děje doopravdy.
Nicméně tento zákaz zjevně blokuje přístup k unikátnímu dědictví, které by mělo patřit celému světu bez nutnosti procházet Louvre, jeho webstránky, CD-ROM, pohlednice či knihy. Od nynějška budou umělecká díla Louvru přístupná jen přes exkluzivní filtr. Žádná jiná osoba, instituce, firma nebo asociace nemá dovoleno zobrazovat umělecká díla z Louvru bez zvláštní autorizace. Včetně Wikipedie.
Pochybuji že je to prospěšné pro kulturu, která je raison d'être muzeí.