User:Tgr/WMHU 2019 report

Wikipédia-napi rendezvény edit

2019. január 15-én, a Wikipédia-napon Gyulán műveltségi vetélkedő volt. Az egész estés szórakoztató közösségi játékot Fürj Norbert szervezte, melyet az egyesület tárgyjutalmakkal támogatott.

Önkéntesek megtartását szolgáló program edit

A Wikimédia Magyarország Egyesület a 2015-ben kidolgozott stratégiájával és a 2018. májusi közgyűlési döntésével összhangban a következő évek legfontosabb feladatának tekinti a magyar nyelvű önkéntes közösség megerősítését és a közösségi önszerveződés elősegítését. Ennek érdekében kidolgozott egy ezt a cél szolgáló komplex programot, melyet 2018. végén pályázatként benyújtott a Wikimédia Alapítványhoz. A tervek szerint az egyesület 2019-ben és 2020-ban elsősorban az (új és régi) önkéntes szerkesztők megtartására, míg a következő években emellett az új közreműködők elérésére, bevonására, valamint az ezen folyamatok hosszú távú fenntartásához szükséges kapacitások kiépítésére koncentrál, mind az önkéntes közösségen, mind az egyesületen belül. A pályázat az Alapítvány pozitív döntését követően, áprilisban indult a projekt koordinálásáért és megvalósításáért felelős közösségi és projektmenedzser megbízásával.

Egyesületi és szerkesztőségi találkozók, megbeszélések

Az év folyamán nagyjából kéthavi rendszerességgel (február, május, június, július, szeptember, november, december) szerveztünk találkozókat az önkéntes szerkesztői közösség és az egyesület tagjai számára, ahol a jó hangulatú ismerkedés és beszélgetés mellett a résztvevőknek lehetőségük volt egy-egy témában előadást vagy bemutatót tartani, megbeszélni az aktuális kérdéseket, felderíteni a közösséggel kapcsolatos problémákat, valamint ötleteket és megoldási javaslatokat gyűjteni azok közép és hosszú távú megoldására. A találkozók emellett lehetőséget biztosítottak a különböző közösségi versenyek és pályázatok eredményhirdetésére és díjkiosztójára is.

Wikitábor edit

2019-ben ismét megszervezte az egyesület a korábbi években igen népszerű Wikitábort, mely többnapos közös, tanulással, ismerkedéssel, kirándulásokkal és pihenéssel teli programot kínál az önkéntes Wikipédia-közreműködők számára. Az idei helyszín Kecskemét volt, és a résztvevők július 26. és 28. között három nap alatt megismerhették egymást, a város nevezetességeit, meglátogatták múzeumait és kiállításait, kirándultak, beszélgettek, és tanultak egymástól a Wikipédia szerkesztéséről. A szervezők és a résztvevőkélménybeszámolói elérhetőek a Magyar Wikipédia Magazinban.

Közgyűlések edit

2019. május 4-én tartotta a Wikimédia Magyarország Egyesület rendes tavaszi közgyűlését. A közgyűlés napirendi pontjai tartalmazták többek között az egyesület 2018-as évről szóló beszámolóinak, valamint a 2019. évre vonatkozó programtervének megvitatását és elfogadását is. A közgyűlés emellett új elnökségi tagot választott, miután Mészöly Tamás márciusban lemondott az elnöki tisztségről. A közgyűlés jegyzőkönyve elérhető az egyesület weboldalán.

Az egyesület őszi közgyűlését 2019. november 23-án tartotta. A közgyűlésen Mészöly Tamás részletesen ismertette a szerkesztők megtartása projekt keretében és azon kívül történt eddigi 2019-es tevékenységeket, valamint a közgyűlés résztvevői megvitatták a 2020-as évre vonatkozó ötleteket, terveket. A közgyűlés jegyzőkönyve elérhető az egyesület weboldalán.

Szerkesztőmaratonok, oktatás és képzés edit

2019-ben is több szerkesztőmaraton segített a Wikipédiával ismerkedők számára a szerkesztéssel kapcsolatos ismeretek elsajátításában, valamint a Wikipédia hiányos területeinek bővítésében és javításában. Többek között ilyen volt a februári LMBT szerkesztőmaraton a Háttér Társaság és a Nők a tudományban szerkesztőmaraton Holland Kati szervezésében, a márciusi Nyugathon-szerkesztőmaraton a Petőfi Irodalmi Múzeummal, Minkó Mihállyal és több egyesületi tagunkkal, a Nőnapi (after) Wikipédia-szerkesztés Harangozó Ádámmal, valamint a novemberben immár hagyományosan megrendezésre kerülő Shakespeare szerkesztőmaraton a Magyar Shakespeare Bizottsággal, a Petőfi Irodalmi Múzeummal és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel közösen.

A szerkesztőmaraton mellett workshopok, előadások és bemutatókkal kínáltak a szerkesztők számára továbbképzési és fejlődési lehetőséget. Ezen rendezvények közé illeszkedett a 2019. szeptember 28-i kommunikációs tréning, illetve a Wikitábor és a wikitalálkozók bemutatói és előadásai is.

Az év szócikke verseny edit

A Wikipédia szerkesztősége 2019-ben is értékelte a legjobb, 2018-ban készült szócikkeket Az év szócikke verseny keretében. A 2018-as év legjobb szócikkeiből megrendezett fordulóban 163 szócikk versenyzett 12 kategóriában. A verseny eddigi történelme során a 2018-as megmérettetés vonzotta a legtöbb szavazót: a 163 jelölt szócikk közül a 61 wikipédista 508 szavazata erős legitimációt adott a 40, végül dobogóra került szócikknek.

Közép- és kelet-európai tavasz edit

2019-ben immár ötödik alkalommal került megrendezésre a több mint két hónapos nemzetközi szócikkíró verseny, a Közép- és kelet-európai tavasz, melynek célja a közép- és kelet-európai régióval kapcsolatos ismeretek terjesztése és megosztása a régión belül a különböző nyelvű és kultúrájú csoportok között. A pályázat szabályai szerint a részt vevő szerkesztőknek a saját anyanyelvükön kellett Wikipédia-szócikket írniuk valamely más, régión belüli országról. A 2019-es pályázaton 27 nyelven több mint 500 szerkesztő vett részt (közülük 138 szerkesztő a verseny kapcsán regisztrált a Wikipédiára), és közel tizenháromezer szócikkel gazdagították a Wikipédiát! A magyar résztvevők 868 magyar nyelvű Wikipédia-cikket írtak, és a legjobb 14 szerző számára a Wikimédia Magyarország Egyesület díjakat osztott ki kiváló munkájuk elismeréseként.

Európa országai szócikkíró verseny edit

Az év utolsó negyedévében zajló szócikkíró verseny célja az európai országokról szóló legfontosabb alapcikkek magas színvonalú elkészítése volt. A pályázatot Palotabarát szervezte, és olyan új, ebben az időszakban készített Wikipédia-szócikkekkel lehetett pályázni, amik lehetőség szerint teljesek. Az értékelés az elkészített műveknek a Wikipédia szempont-rendszere szerinti minőségét vizsgálta, és a versenyt Szilas szerkesztő nyerte a Franciaország építészetét bemutató szócikkel.

Ázsia-hónap edit

Az Ázsia-hónap egy online szerkesztőmaraton és szócikkíró verseny, melynek célja Ázsia jobb megismerése és ázsiai témakörökben szócikkek írása. Az eseményre évek óta novemberben került sor, 2019-ben azonban a szervezők egy héttel meghosszabbították a beadási határidőt. Az öt hét alatt 782 szerkesztő részvételével 59 nyelven több mint tízezer szócikk készült. A magyar Wikipédián 15 szerkesztő vett részt a kihívásban, és együtt több mint száz szócikket készítettek. Az egyesület a zsűri értékelése alapján három résztvevőt díjazott.

Wikimedia Summit 2019 edit

A Wikimédia-szervezetek évente megrendezett konferenciájának a korábbi évekhez hasonlóan ismét Berlin és a német társszervezet adott otthont. A 2008 óta megrendezett eseménynek azonban változott a formátuma és tematikája, így a korábbi Wikimedia Conference nevet 2019-ben a Wikimedia Summit elnevezés váltotta. A találkozó célja a Wikimédia-szervezetek vezetőinek tapasztalatcseréje, a különböző határokon átnyúló, közös programok megbeszélése, hivatalos és informális személyes találkozók és egyeztetések, valamint a következő évekre vonatkozó stratégia megbeszélése. A találkozóra valamennyi elismert Wikimédia-szervezet küldhetett képviselőt, így a világ minden részéből voltak résztvevők. A Wikimédia Magyarország Egyesületet és a magyar nyelvű Wikimédia-közösséget az egyesület ügyvezető alelnöke képviselte ezeken a megbeszéléseken.

Wikimánia 2019 edit

A Wikimédia-mozgalom évente megrendezett nemzetközi találkozójára és konferenciájára, a Wikimániára 2019-ben augusztus közepén került sor Stockholmban. A bárki számára nyitott rendezvényen 83 országból közel 900 fő vett részt, osztotta meg tapasztalatait vagy éppen tanult a másiktól. Az első két nap ún. előkonferencia volt, ahol különböző képzéseken és szervezett kulturális programokon lehetett részt venni, valamint helyet biztosított tematikus megbeszéléseknek és egy szoftverfejlesztői találkozónak (ún. hackathonnak) is. Ezt követte a Wikimánia háromnapos programja, ahol a párhuzamosan futó 13-16 programból mindig lehetett valami érdekeset választani. A konferencián öt magyar Wikipédia-szerkesztő is részt vett, és az ott szerzett élményekről több beszámoló is készült.

Wikimedia CEE Meeting 2019 edit

2019-ben Szerbia, Belgrád volt a házigazdája a Wikimédia-mozgalom közép- és kelet-európai  régiójának közös találkozójának. A találkozón a régió szinte valamennyi Wikimédia-közösségének képviselője és a Wikimédia Alapítvány több vezető munkatársa részt vett, összesen közel száz fő. A találkozó fő célja, hogy a régió közösségei között minél több együttműködés, kooperáció alakuljon ki, és hogy a hasonló kulturális, intézményi, történelmi és gazdasági háttérrel rendelkező résztvevők tanulhassanak egymástól, megosztva mind a pozitív, mind a negatív tapasztalataikat. A rendezvény a nagy nemzetközi konferenciákhoz, találkozókhoz (pl. Wikimánia) képest a kisebb létszám, valamint a többé-kevésbé homogén háttérrel rendelkező résztvevők és azok közös érdeklődése, ügyei miatt produktívabb; valamint lehetőséget biztosít a Wikimédia Alapítvány vezetőivel és munkatársaival való beszélgetésekre is. A konferenciát megelőző napon az ezt igénylők egy képzésen is részt vehettek, mely elsősorban az önkéntes közreműködők motiválásával és megtartásával, valamint konfliktuskezelési technikákkal foglalkozott. A magyar közösséget és a Wikimédia Magyarország Egyesületet három fő képviselte.

Volunteer Supporters Network edit

A Volunteer Supporters Network az önkéntesek támogatásával, segítésével foglalkozó Wikimédia-munkatársak hálózata. Tagjai segítik egymást ötleteik, tapasztalataik és erőforrásaik megosztásával, és évről évre személyesen is megbeszélik az elmúlt időszak legfontosabb eseményeit, tapasztalatait. 2019-ben a személyes találkozóra november közepén, Zürich mellett, Svájcban került sor, ahol kilenc ország önkéntes Wikimédia-közösség támogatásával foglalkozó munkatársa töltött el két napot megbeszélésekkel, tapasztalatai kicserélésével és egymás képzésével. A résztvevők között egy fő a magyar Wikimédia-szervezet képviseletében vett részt. A kapott információk és visszajelzések rendkívül hasznosak az egyesület önkéntestámogató programjához.

Műszaki környezet javítása, fejlesztések edit

A szerkesztői közösség segítésének egyik módja a szerkesztői munkához szükséges felület és műszaki segédeszközök javítása és fejlesztése. Ennek a munkának a nagy részét a Wikimédia Alapítvány, illetve egy nemzetközi önkéntes fejlesztői csapat végzi. Az egyesület azt vizsgálta meg, hogy melyek azok a kész vagy kísérleti eszközök, amelyek bevezethetőek a magyar Wikipédián, és pozitív hatással lehetnek az önkéntes munkára. 2019-ben ezen munka jelentős része a közösségi megbeszélésre szolgáló felületek (vitalapok, közösségi oldalak) modernizálására koncentrált. Először kérelmeztük és előkészítettük a Flow, illetve későbbi nevén a Structured Discussion nevű kiterjesztés bevezetését, azonban 2019 közepén a Wikimédia Alapítvány a fejlesztés leállításáról döntött. Ezután konzultációs szinten részt vettünk az ennek utódjaként tervezett vitalapprojekt korai fázisában. Ezzel párhuzamosan részt vettünk a rendkívül bíztató Wikimedia Discuss Space nevű kísérleti projekt (egy közösségi beszélgetésre szolgáló fórumfelület) fejlesztésében, tesztelésében, majd a magyar Wikipédia közössége számára történő bevezetésében (azonban éppen a projekt éles indulása előtt, december végén a Wikimédia Alapítvány a projekt leállításáról döntött). A magyar Wikipédia az Egyesület segítségével részt vesz emellett a Wikimédia Alapítvány új szerkesztők beilleszkedésével kapcsolatos kísérleti projektjében is. A tapasztalt szerkesztők és a módosítások ellenőrzését végző járőrök segítésére készült el az egyes szerkesztések értékelését, osztályozását végző, gépi tanuláson alapuló modell frissítése. Emellett az Egyesület megbízásából kisebb műszaki fejlesztések is történtek, amelyek például a szerkesztői statisztikák készítését, a szerkesztői munka elismerését segítő segédeszközök készítését támogatják, vagy a kérdőívek tömeges kiküldését segítik.

Jogi környezet kialakítása edit

Az egyesület fontosnak tartja a szabad tartalmakkal kapcsolatos támogató jogi környezet kialakítását. Ennek érdekében tanácsokat, javaslatokat adott jogalkotóknak, döntéshozóknak, illetve tapasztalatok megosztásával segítette az ezzel foglalkozók munkáját belföldön és külföldön egyaránt. 2019-ben ezen tevékenység fókuszában az Európai Unióúj szerzői jogi irányelvével kapcsolatos jogalkotási folyamat állt. Ennek keretében egy, az Egyesület által megbízott szerzői jogi szakjogász részt vett az Igazságügyi Minisztérium által meghirdetett szakmai konzultációs folyamatban, mely az irányelv magyar jogrendbe történő átültetését szolgálja.

Kutatás, kutatói együttműködések edit

A szerkesztői közösség segítéséhez kiemelt fontosságú a közösségen belüli folyamatok megértése és a szerkesztői igények, problémák megismerése. Ennek érdekében a szerkesztői találkozókon, illetve azokat követően felméréseket, interjúkat készítettünk, valamint szeptemberben egy nagyobb online felmérés is készült három célcsoportban, az újonnan érkezett új szerkesztők, a régi aktív szerkesztők, és a korábban aktív, de mára inaktív szerkesztők körében. Eredményei segíteni fogják az Egyesületet jövőbeli tevékenységének kialakításában.

A felmérések mellett statisztikai elemzés is készült azzal kapcsolatban, hogy a magyar Wikipédia felületének, működésének, beállításainak módosítása milyen hatást gyakorol a projekt részvételi mutatóira, különös tekintettel az új szerkesztők bekapcsolódására és megmaradására.

Az Egyesület elkezdett együttműködéseket és információmegosztást kialakítani hasonló területen kutató partnerekkel, például a Wikimédia Alapítvány saját kutatói csapatával, a szerkesztőség növekedésével foglalkozó csapattal, az önkénteseket támogató csoporttal, a CivilServant kutatócsoportjával, a Fandom (korábbi Wikia) projekt munkatársaival, és más nyelvű Wikimédia-közösségek tagjaival. Ezen tevékenység keretén belül részt vettünk egy, a szerkesztők megtartásáról szóló panelbeszélgetésen, tartottunk egy előadást és szerveztünk egy megbeszélést a stockholmi Wikimánián, valamint részt vettünk a CivilServant által kínált képzésen és workshopon. A belgrádi CEE Meetingen pedig tartottunk egy előadást, és szerveztünk egy találkozót és egy megbeszélést a szerkesztők megtartása iránt érdeklődőknek.

Nyomtatott és elektronikus sajtóval való kapcsolattartás, általános tájékoztatás edit

Az év folyamán az egyesület számos megkeresést kapott a Wikipédiával vagy a Wikimédia-mozgalom valamely más projektjével, eseményével, hírével kapcsolatban, és ezeket igyekezett lehetőség szerint gyorsan és pontosan megválaszolni annak érdekében, hogy a témában megjelenő információk megbízhatóak legyenek.

A Wikimédia Magyarország Egyesület a személyi jövedelemadó 1 százalékának felajánlása kapcsán indított kampánya és a Wikimédia Alapítvány magyarországi adománygyűjtése kapcsán is számos, Wikimédiával kapcsolatos kérdést, érdeklődő levelet kapott, melyeket az egyesület önkéntesei igyekeztek segítőkészen és tárgyszerűen megválaszolni.

A fentiek mellett az egyesület aktívan is próbál tájékoztatást nyújtani a Wikimédiával kapcsolatos hírekről, eseményekről Facebook-bejegyzések vagy blogbejegyzések formájában.