Temeljni principi Wikipedije sadržani su u Pet stupova:
Wikipedija je enciklopedija
Wikipedija objedinjuje mnoge elemente općih i specijaliziranih enciklopedija, almanaha i atlasa. Wikipedija nije privatna govornica, platforma za oglašavanje ili objavu plaćenih članaka, mjesto za eksperimentiranje s anarhijom i demokracijom, neuređena zbirka podataka bez ikakvih kriterija ili internetski imenik. Wikipedija nije ni rječnik, novina niti zbirka izvornih dokumenata, iako neki od sestrinskih projekata Wikimedije to jesu.
Wikipediju pišemo iz neutralnog kuta gledišta
Težimo pisanju članaka nepristranim tonom kojim dokumentiramo i pojašnjavamo sva značajna gledišta o nekoj temi dajući im pripadajuću težinu srazmjernu njihovoj zastupljenosti i važnosti. Izbjegavamo zastupanje, zagovaranje ili protivljenje nekom određenom gledištu te se radije bavimo navođenjem problema koje neko gledište ima uz iznošenje svih povezanih informacija. U nekim područjima i temama može postojati samo jedno, prepoznato i neupitno gledište, a negdje navodimo višestruka gledišta, iznoseći svako od njih na precizan način te u ispravnom kontekstu, umjesto da ih predstavljamo kao „istinu“ ili „točno gledište“. Članke moramo pisati tako da se njihova točnost uvijek može provjeriti pa u njima koristimo isključivo vjerodostojne, pouzdane i mjerodavne izvore, pogotovo ako je tema kontroverzna ili se tiče živućih osoba. Za osobne stavove, interpretacije ili iskustva samih suradnika nema mjesta na Wikipediji.
Wikipedija je slobodan sadržaj kojeg svatko može koristiti, uređivati i dijeliti
Kako svi suradnici široj javnosti slobodno ustupaju sadržaj kojeg su stvorili, nitko od njih nije vlasnik ni jednog članka, a sve njihove doprinose smijemo nemilosrdno mijenjati, premještati i ponovno koristiti. Autorska prava moramo poštovati i nikada ne smijemo neovlašteno prepisivati ni iz jednog izvora. Posuđivanje neslobodnog sadržaja ponekad je dozvoljeno pozivajući se na poštenu uporabu, ali bi uvijek prvo trebali pokušati pronaći slobodnu alternativu.
Suradnici na Wikipediji moraju se uzajamno poštovati i biti uljudni jedni prema drugima
Poštujte druge wikipediste čak i kada se ne slažete s njima. Primjenjujte pravila ponašanja na Wikipediji i ne upuštajte se u osobne napade. Naučite graditi konsenzus, izbjegavajte uređivačke ratove i nikada ne ometajte Wikipediju kako biste nešto dokazali. Uvijek djelujte u dobroj vjeri i isto tako pretpostavite dobru namjeru i vjeru u drugima. Budite otvoreni i dobri prema početnicima. Ukoliko dođe do spora, mirno ga raspravite na pripadajućim stranicama za razgovor, slijedite procedure za rješavanje prijepora i uvijek se sjetite toga da Wikipedija na hrvatskom jeziku ima još 142,391 članka koje možete poboljšati ili o njima raspravljati.
Wikipedija nema čvrsta pravila
Wikipedija ima pravila i smjernice, ali ni pravila ni smjernice nisu uklesane u kamenu, već njihov sadržaj i tumačenje mogu evoluirati tijekom vremena. Principi i duh Wikipedije znače nam više nego doslovno tumačenje pravila, a ponekad moramo napraviti izuzetke kako bismo poboljšali Wikipediju. Pri poboljšavanju članaka budite odvažni, ali ne i bezobzirni. I nipošto ne očajavajte ako napravite pogrešku! Čuvamo (gotovo) svaku raniju verziju članaka i stranica pa se pogreške uvijek mogu lako ispraviti te ne postoji način da nenamjerno oštetite Wikipediju ili da nepovratno uništite njen sadržaj.

Template:Tl-sort Kategorija:Wikipedijini predlošci