Translation requests/PR-1mil/Pl:

Uwaga: Poniższy tekst dostępny jest na licencji Public Domain.

Milion artykułów w Wikipedii edit

20 września 2004, Tampa, Floryda

Wikimedia Foundation ogłosiła dziś utworzenie milionowego artykułu w Wikipedii, swoim projekcie opracowania wolnej (dostępnej bez ograniczeń dla każdego internauty, zarówno do przeglądania, jak i do modyfikacji) encyklopedii internetowej (Wikipedia.org, Wikipedia.pl). Wikipedia powstała w styczniu 2001 r. i jest obecnie największą i najszybciej rozwijającą się encyklopedią na świecie, posiadającą aktywnie rozbudowywane wersje w ponad stu językach. Niemal 2500 nowych artykułów dodawanych jest do Wikipedii każdego dnia, a w tym samym czasie pojawia się dziesięciokrotnie więcej aktualizacji artykułów istniejących.

Wikipedia jest kreowana w całości przez ochotników, którzy wspólnymi siłami tworzą, aktualizują i weryfikują artykuły. Jimmy Wales, założyciel Wikipedii, mówi, że "idea dzielenia się wiedzą jest wspaniała". Procesem tym kieruje oficjalna zasada neutralnego punktu widzenia (NPOV), która zobowiązuje współpracowników do unikania stronniczości i uprzedzeń przy tworzeniu tekstów. Nawet artykuły na kontrowersyjne tematy mogą być opracowywane w ten sposób. Twórcy artykułów bazują wzajemnie na swoich zmianach, a nieprawidłowe modyfikacje są szybko poprawiane. "Wszystko jest przez cały czas pod czujnym okiem uczestników projektu", mówi Wales.

Wikipedia jest obecnie, wg Alexa.com, jednym z najpopularniejszych miejsc poszukiwania informacji w Internecie. Jest coraz częściej źródłem informacji dla uczniów, dziennikarzy i wszystkich tych, którzy potrzebują punktu wyjścia do rozpoczęcia poszukiwań.

Dzięki oddanej społeczności ochotników, Wikipedia zyskała również renomę miejsca budującego relacje społeczne. Temu właśnie zawdzięcza przyznanie dwu międzynarodowych nagród w roku 2004: Prix Ars Electronica for "Digital Communities" (nagroda dla cyfrowej społeczności) oraz Webby Award for "Best Community" (nagroda dla najlepszej społeczności).

Wikipedia opiera się na oprogramowaniu MediaWiki, które pozwala każdemu na edycję strony w dowolnym momencie i sprawia, że te zmiany są błyskawicznie widoczne (wiki w języku hawajskim znaczy 'szybko'). Każda strona ma pełną historię zmian, w każdej chwili można przejrzeć dowolną wersję z przeszłości i przeanalizować drogę rozwoju artykułu.

Przygotowywane są również wersje encyklopedii na CD i DVD. Wersja off-line niemieckiej Wikipedii wydana zostanie wkrótce przez firmę Directmedia Publishing, a dwujęzyczna wersja francusko-angielska będzie włączona do dystrybucji Linuksa tworzonej przez Mandrakesoft.

Cała zawartość Wikipedii udostępniana jest na zasadach Licencji GNU Wolnej Dokumentacji (GNU Free Documentation License - GFDL), która pozwala uczestnikom projektu na wzajemne ulepszanie i modyfikację swojej pracy, w myśl idei zwanej "copyleft". Licencja zezwala również innym na wykorzystanie zawartości Wikipedii, pod warunkiem że oni również udostępnią wynik swojej pracy na tych samych zasadach. MediaWiki jest także wolno dostępne na podobnej licencji, ale opracowanej dla oprogramowania.

Wikipedia staje się coraz bardziej wielojęzyczna — w ciągu ostatniego roku największy wzrost zanotowała w językach innych niż angielski. Z ponad stu wersji językowych, 14 ma obecnie opracowanych ponad 10 000 haseł: (angielska: 348 000, niemiecka: 141 000, japońska: 72 000, francuska: 52 000, szwedzka: 40 000, polska: 50 000, holenderska: 35 000, hiszpańska: 29 000, włoska: 24 000, duńska: 20 000, portugalska: 16 000, esperanto: 15 000, chińska: 13 000, hebrajska: 10 000).

Oprócz Wikipedii, działająca na zasadzie non-profit Wikimedia Foundation (wikimediafoundation.org) wspiera również inne wielojęzyczne projekty siostrzane, w tym: Wiktionary - słownik i tezaurus - na wiktionary.org (wersja polska na pl.wiktionary.org), Wikiquote - kompendium słynnych cytatów - na wikiquote.org (pl.wikiquote.org), Wikibooks - kolekcję źródłowych e-booków przeznaczonych dla uczniów - na wikibooks.org (pl.wikibooks.org) oraz Wikisource - skarbnicę powszechnie dostępnych historycznych dokumentów i książek - na wikisource.org. Wszystkie te projekty tworzone są na tej samej licencji i bazują na tym samym oprogramowaniu. Od czasu powstania, Wikimedia Foundation zebrała ponad 100 000 dolarów amerykańskich (ponad 360 000 złotych) na wspieranie tych projektów. Odwiedź wikimediafoundation.org/fundraising by uzyskać dodatkowe informacje na ten temat.

Z uwagi na zmiany czynione każdej minuty każdego dnia, nie można przewidzieć jak za rok będzie wyglądać Wikipedia i jej siostrzane projekty. Jednak Wikipedia rozwija się coraz szybciej i w obecnym tempie encyklopedia podwoi swoją objętość najbliższej wiosny.

Dodatkowe informacje edit

Pytania i prośby o wywiady prosimy kierować do:

Leszek Żur, Rzecznik prasowy polskiej Wikipedii
Telefon: 0605-939735
E-mail: wikipedia (małpa) teczowe.eu.org

lub (tylko w języku angielskim):

Jimmy Wales, Board of Trustees Chair, Wikimedia Foundation
Telefon: (+1)-727-644-3565
E-mail: jwales@wikimedia.org


Więcej informacji o Wikipedii: