Thesswiki
thesswiki е проект за уикиград, който цели дигитализирането на историята на културата на град Солун от самите му граждани, използвайки най-значимата онлайн енциклопедия в света, Уикипедия, и преплитайки цифровите записи с градската среда. thesswiki е кибер-физически проект, който се стреми да въздейства върху културата, образованието, туризма и електронното управление. Проектът е за образователни и културни дейности чрез съпреживяване за интегриране на свободния и лесен достъп до знанието с ежедневието на гражданите и за използване на уикитата в публичното пространство и култура. Специфични дейности, свързани с образователното измерение на проекта, включват обучителни семинари по писане в Уикипедия, уикипедиански срещи от целия свят (уики-лагери), уебинари, работилници и други мероприятия.
Солун: Уикипедиански град
Проектът ще започне с отваряне на съдържанието, което текущо се намира в галериите, музеите, библиотеките и архивите в Солун. Целта е да се обхванат значими места, исторически събития, паметници, личности и творци, на колкото се може повече езици. Солунчани от цял свят (включително и от националности, които са имали важни исторически връзки с града, като българи, турци, арменци, руснаци, евреи, французи, украинци, грузински и др.) ще бъдат поканени да подобрят тези статии. Същевременно, един специален вид баркодове, наречени QR кодове, ще бъдат поставени на фасадите на сгради и до паметници, за да даде възможност на хората със смартфони, и по-специално туристи и посетители, да ги сканират и моментално да получат достъп до актуалните статии в Уикипедия относно всички аспекти на живота в Солун на своя роден език.
Проектът е сходен на MonmouthpediA, GibraltarpediA, Freopedia и други проекти за уикиградове по целия свят, които са осъществявани с одобрението и подкрепата на Фондация Уикимедия и довели до чувствително разширяване на използваемостта и влиянието на Уикипедия. Проектът „thesswiki“ е първият и най-голям международен почин за уикиград от този мащаб и историчност, и първият гръцки проект за сътрудничество между уики общността с музеите, галериите, архивите и библиотеките в града. Солун е идеалният град за такъв проект, благодарение на своя мултикултурализъм, виден както от миналата история на града така и от неговото съвременно ежедневние, но също така и благодарение на големия процент млади хора, съставляващи населението. В Солун се намира и голяма и активна уики общност и доброволчески организации, свързани с културния и музеен живот.
Кой е част от проекта?
Проектът се изпълнява под ръководството на Община Солун и се координира от PostScriptum (гръцката водеща консултантска фирма по въпросите на културните организации). Проектът е основан по предложение на Уикимедианската потребителска група в Гърция, активен негов поддръжник, и също така е поддържан от самия кмет Янис Бутарис, избран за осмия най-добър кмет в света от независимата "City Mayors Foundation" през 2015 г. Проектът ще бъде реализиран в сътрудничество с Гръцкото общество за свободен и софтуер и софтуер с отворен код, доброволчески организации (с над 2000 доброволци, които участваха в проекта "Солун: Младежка столица на 2014 година"), платформи и институции за висше образование и всички големи музеи, библиотеки и архиви в града. Всички страни в този проект вече са се анагажирали в дискусии и сътрудничества и планират реализацията на конкретни дейности. След като проектът приключи, натрупаният опит ще бъде предаден и на други съседни и международни уикипедиански организации и потребителски групи с цел публичност на резултатите от проекта.
Фестивал „Димитрия“ 2015
Проектът ще бъде официално обявен на церемонията по откриване на фестивала „Деметрия“ 2015, който е най-значимото ежегодно културно мероприятние в Солун, провеждано през септември 2015. По време на едномесечния фестивал ще бъдат монтирани първите QR кодове на паметниците и уличните табели, и ще се провеждат специфични, свързани с фестивала дейности, като обучения по писане в Уикипедия, международен уики-лагер, отворени дискусии и семинари. Всички дейности ще бъдат реализирани в сътрудничество с неформални и доброволчески групи и ще бъдат координирани от PostScriptum и Уикимедианската потребителска група в Гърция.
Устойчивост на проекта
thesswiki е замислен като продължаващ проект, който има за цел да включи многобройни дейности през 2016 и 2017 година, допринасяйки така ефективно към качественото и количественото обогатяване на Уикипедия, повишавайки видимостта и влиянието на Уикипедия в местната общност, както и пред международните туристи, посетители и уикипедиански потребителски групи. Планът за последващите дейности ще бъде разработен и изпълнен от всички действащи лица в проекти и ще бъде в съзвучие с общинските стратегии за електронно управление и изграждане на „умен град“.
Статии от интерес
Следният (неизчерпателен) списък съдържа статии, които бихме искали да бъдат разширени и преведени на колкото се може повече езици, тъй като към тях ще сочат информационни табели с QR-кодове, поставени на сгради и паметници.
С маратон по редактиране на 18 юни ще се опитаме да създадем мъничета и да разширим статиите във версиите на Уикипедия на гръцки, английски и френски.
Table
Color | Meaning |
---|---|
green | new articles created after Thesswiki start (2015-06-11) |
grey | old articles |