Kullanım koşulları/Ücret karşılığı yapılan katkılarla ilgili önerge

This page is a translated version of the page Terms of use/Paid contributions amendment and the translation is 73% complete.
Outdated translations are marked like this.

Kullanım Koşulları'nda değişiklik önergesi: Ücret karşılığı yapılan katkıların bildirimi

Giriş

Wikimedia Vakfı Hukuk Departmanı, vakfın mütevelli heyetinden, Kullanım Koşulları'nda yapılması önerilen değişikliği değerlendirmelerini isteyecektir. Wikimedia projelerine katkı sağlayan topluluk, (örneğin bir kimsenin isteği doğrultusunda) ücret karşılığı katkı sağlayan kimselerin, bu durumlarını açıkça bildirmedikleri zaman bazı sıkıntılara yol açtığını düşünmektedirler. Bununla birlikte ücretli katkı sağlayıcıların eğer şeffaf bir biçimde bu durum hakkında bilgi verdiği takdirde, potansiyel anlaşmazlıkların ortak bir paydada ve işbirliği içerisinde aşılabileceği düşünülmektedir. Wikimedia Projelerine ödemeyi ve ya verilen hizmeti açıklamadan katkıda bulunmak bazı yasal sonuçlara sebep olabilir. Kullanım Şartları halihazırda yanıltıcı aktiviteleri yasaklamış bulunmaktadır. Bu hükümle uygun olarak, önerge ücretli katkı sağlayıcıların bu durum hakkında bilgi vermeleri zorunluluğunu getirmektedir. Bu koşullarla uyum sağlamak için, bu değişiklik Wikimedia projelerinde ödenmiş katkılar için spesifik minimum açıklama gereksinimlerini şart koşmaktadır.

Kullanım Koşulları bölüm 16'ya uygun olarak, Mütevelli Heyeti'ne önergenin son halini iletmeden önce bu değişiklik önergesi hakkında kullanıcılardan 30 gün boyunca yorumlarını alıyor olacağız. Şu anda; Almanca, Endonezce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca ve başka birkaç dilde çeviriler bulunmaktadır. Topluluk, değişiklik önergesini başka dillere çevirmek ve önergeyi tartışmak için de teşvik edilmektedir.

Önerge

Kullanım Şartları 4. Bölüm sonuna “Belli etkinliklerden kaçınmak” maddesi eklenir.

Bildirim yapmadan ücret karşılığında katkıda bulunmak

Bu Kullanım Şartnamesi; ilişkilerin yalan beyanı, başkası gibi davranmak ve sahtekarlık dahil yanıltıcı eylemleri yasaklamıştır. Bu şartlarla birlikte, karşılığında herhangi bir ücret aldığınız, ya da ücret almayı beklediğiniz Wikimedia projelerine olan bütün katkılarınızda işvereninizi, müşterinizi veya ilişkide olduğunuz kimseleri açık bir şekilde bildirmeniz gerekmektedir. Bu bildirimleri şu üç şekilden en az biriyle yapmanız gerekmektedir:

  • a statement on your user page,
  • a statement on the talk page accompanying any paid contributions, or
  • a statement in the edit summary accompanying any paid contributions.

Bazı durumlarda, ücret karşılığı yapılan katkılar sınırlandırılabilinir veya daha detaylı bildirimler istenilebilinir. Daha fazla bilgi için ilgili açıklamaya bakınız.

İsteğe bağlı değişiklikler

Devam eden tartışmalardaki topluluk yorumuna cevaben, Wikimedia Vakfı'nın LCA takımı öneriye üç olası değişikliklik teklif etmektedir. Bu değişiklikler, aşağıda da açıklandığı gibi önergenin ilk paragrafının ikinci cümlesinde bazı değişiklikler yapmaktadır. Bu seçenekler karşılıklı olarak ayrıcalıklı değildir, yani her üçü de, sadece biri ve ya herhangi ikisi heyet tarafından kabul edilebilir ve ya edilmeyebilir. Bu sizin tavsiyenize bağlıdır (ve ayrıca önergeyi bir bütün olarak kabul edip etmediklerine bağlıdır.).

Bu olası değişiklikler, iddialara göre ihlâl içinde olan editörlere karşı yükselen karşılıklara ilişkin olan ve iyi niyetli katkı sağlayıcıları (profesörler, öğrenciler ve ya Evdeki Vikipedistler) kazara bildirim gereksiniminin ihlâl edilebilme endişelerini gidermeyi amaçlamaktadır. Biz bu seçeneklerin birisinin, ikisinin ya da üçünün de esas sorun olan ödenme taraftarı değişikliklerin üzerindeki önergeye daha iyi odaklanabileceğini düşünüyoruz. Bununla beraber, biz bunların ayrıca diğer düşüncelerin değerini de artıracağını düşünüyoruz. Bu seçenekler ile ilgili geri bildirimleriniz heyete hangi dili benimseyecekleri ile ilgili olarak da yardımcı olacaktır.

Bu tartışma bilgilendirici, olumlu ve yapıcı olmaktadır. Bunu takdirle karşılıyor ve bu seçenekler hakkındaki yorumlarınızı dört gözle bekliyoruz.

Değişikliklerin açıklaması

Şu anki cümle Birinci seçenek İkinci seçenek Üçüncü seçenek
Bu zorunluluklara riayet edilmesini sağlamak için; işvereninizi, müşterinizi ve bağlantınızı, katkılarınız için tazminat aldığınız Wikimedia projelerindeki her katkıya saygılı bir şekilde açıklamanız gerekmektedir. Bu zorunlulukların bir parçası olarak, bir organizasyon, yaşayan bir insan ve ya ticari ürün hakkındaki herhangi bir katkı için finansal tazminat alıyorsanız, size tazminat ödeyen işvereniniz ile müşterinizi açıklamanız gerekmektedir. Bu zorunluluklara ek olarak, herhangi bir katkınız için finansal tazminat alıyorsanız, tazminat aldığınızı açıklamanız gerekmektedir. [Sonraki paragrafı ekleyiniz]

...

Bir Wikimedia Projesi topluluğu, ödenmiş katkılarla ilgili alternatif bir politika benimseyebilir. Eğer bu gerçekleşirse, bu projeye katkıda bulunduğunuz zaman bu bölümdeki gereksinimlerin yerine gelen bu politikaya uymanız gerekebilir. Bu alternatif ödenmiş katkılar politikası, ilgili topluluk tarafından onaylanmış ve alternatif bildirim politikası sayfasında yer almışsa bu gereksinimlerin yerini alabilecektir.

Birinci seçenek: Katkılara açıklamak için "Bir organizasyon, yaşayan insan ve ya ticari ürün" ibaresini ekleme

Bu seçenek bu gereksinimlerin uygulanacağı katkıların çeşidini daraltmaktadır. Bu seçenek, reklam ve tanıtım konusu olabilecek konulara odaklanmakta ve kamu menfaatini hariç tutmaktadır. Amacı, daha az ticari amaçlı konularda değişiklikler yapan profesörler, öğretmenler ve Evdeki Vikipedistler gibi kullanıcılara uygulanabilecek olası uygulamaları önlemeye çalışmaktadır.

Lütfen bu seçenekle ilgili fikirlerinizi tartışma sayfasında belirtin.

İkinci seçenek: Açıklamanın kapsamını, "işvereniniz, müşteriniz ve bağlantınız" yerine "tazminat aldığınız" olarak değiştirmek

Bu seçenek, editörün kimliği ile ilgili spesifik bilgiler vermektense sadece tazminatın alındığı noktasına odaklanmaktadır. Amaç, editörlere kimliğiyle ilgili spesifik bilgiler vermeden, ödenmiş değişiklikleri tespit etme ve inceleme izni vermektir. Bireysel projeler bu kurala ekleme yapabilir ve ek açıklamalar için oluşan durumlara dayanan hatlar çizebilir.

Lütfen bu seçenekle ilgili fikirlerinizi tartışma sayfasında belirtin.

Üçüncü seçenek: Projelere alternatif bir açıklama politikası oluşturma izni verme

Bu seçenek, Kullanım Şartları'nın ilgili bölümünde bulunan mevcut bildirim politikasının yerini alması amacıyla ödenmiş katkılarla ilgili alternatif bir bildirim politikası yaratmak için yerel projelere bir imkân verme üzerine odaklanmaktadır. Amaç; projenin ve topluluğun ihtiyaçlarına bağlı, adil kullanımın lisanslama politikası altında nasıl kullanıldığına benzer bir şekilde, projelere bildirimler üzerinde düşündükleri şekilde değişiklikler yapma izni vermektir. Ayrıca, projeler bu kurala ek yapabilir ve bildirim için ana hatlar çizebilir.

Lütfen bunu seçenekle ilgili görüşlerinizi tartışma sayfasında belirtin.

Her iki seçenekte de yer alan ortak değişiklikler

Yukarıdaki seçeneklere ilave olarak, üç küçük değişiklik daha yapmayı planlıyoruz:

In addition to the options above, we plan to make three other small changes:

  • "... ile uyum sağlamak" cümlesini "Bunların bir parçası olarak" olarak değiştirmek ve cümleyi yeniden düzenlemek.
  • "Herhangi bir Wikimedia projesine" ibaresini kaldırmak
  • Tazminatın açıklanmasına "finansal" kelimesini ekleme

İlk iki değişiklik anlaşılırlığı artırmayı amaçlamaktadır. Son değişiklik (tazminatın açıklanmasına "finansal" kelimesini ekleme), uygulama alanını azaltacaktır, ki biz de bunun tazminatın tanımlanması konusunda yaşanacak anlaşılmazlığı azaltacağını düşünüyoruz. (Diyelim ki, insanlar merak etti, öğrencilerin sınıfta bu konuda bir not (derece) alması ve ya editörlerin ilk kez bir editathon (Wikimedia projelerinde düzenlenen katkı yapma yarışması) sırasında bedava öğle yemeği kazanması gibi durumlara uygulanırsa, aslen tasarlananların hiç biri dahil olmayacaktır.)

Ödenen katkıların açıklanması üzerine sık sorulan sorular

Bu bildirim şartı niçin gereklidir?

Ücretli bağlantıyı gizlerken, size ödemede bulunan müşterinizin ihtiyacını karşılamak maksadıyla Wikimedia Projelerine katkıda bulunmak, Wikimedia topluluğunun şüpheli olarak gördüğü durumlara sebep olabilir. Yaygın inanışa göre çıkar uyuşmazlığı içinde bulunması olası olan kullanıcıların, ödenmiş katkıların dürüstçe açıklanmasını gerektiren şeffaf bir işbirliği içinde bulunmaları gerekmektedir. Wikimedia projelerine ödemeyi ve ya hizmeti açıklamadan katkıda bulunmak, ayrıca bazı yasal sonuçlara davetiye çıkarabilir. Kullanım Şartları da halihazırda bağlantının yanlış beyanı, kişileştirilmesi ve dolandırıcılığı gibi unsurları içeren yanıltıcı aktivitileri yasaklamaktadır. Bu yasaklarla uyum sağlamak için, bu şart Wikimedia projelerindeki ödenmiş katkılar için spesifik minimum açıklama gereksinimleri sağlamaktadır.

Vikipedi'deki ödenen katkılar için "uygulanabilir hukuk" nedir? Açıklamayan ödenmiş katkılar potansiyel olarak yasadışı mı?

Koşullara bağlı olarak, açıklanmayan ödenmiş katkılar sizi, işletmenizi ve ya müşterilerinizi hukuki sorumluluklara mecbur bırakabilir. Spesifik hukuk kuralları size, işletmenize ve ya müşterilerinize haksız rekabet ve basit dolandırıcılık kanunları olarak uygulanabilir. Kullanım Şartları gereksinimlerine ek olarak, ödenmiş katkılarınızın bildiriminde ve icrasında bu kurallara uymanız gerekmektedir.

Size spesifik yasal gereksinimlerle ilgili öneride bulunamayız, merak ettiğiniz konularda bir avukattan bilgi almanız gerekmektedir. Bununla beraber, genel bir arka planda, spesifik durumlarda profesyonel bir bağlantının gizlenmesini ihtiva eden yanıltıcı işletme alıştırmaları birden çok yargı organınca yasaklanmıştır. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde Federal Ticaret Komisyonu (ing: Federal Trade Commission, FTC), ticaretteki adil olmayan ve ya yanıltıcı hareketleri ve ya uygulamaları düzene sokmak için ülke genelinde bir yetkiye sahiptir.[1] FTC'nin aşağıdaki örnekte açıklandığı gibi, denetime tabi olan bir firmanın bağlantısının online olarak açıklanmasındaki yapılan hatalar sorumluluğa konu olabilir:

:"Yeni müzik indirme teknolojisi ile ilgili tartışmalar için bir online mesaj panosu seçildi. MP3 çalar hayranları bu seçimi çok sık istemişti. Burada yeni ürünlerle ilgili ve bir sürü playback cihazının faydası ve işlevselliği ile bilgi bilgi paylaşımı yapılıyor. Bu topluluktan habersiz olarak, bir playback cihazı üreticisi firmanın bir çalışanı, tartışma panosuna bu firmanın ürününün reklamını yapan mesajlar atıyordu. Bu yazarın işinin bilgisi, büyük ihtimalle onun desteğinin ağırlığına ve ya güvenilirliğine etki edecekti. Bu nedenle, yazar açıkça ve bariz bir şekilde mesaj panosundaki üyelere ve yazarlara mevzubahis firmayla olan bağlantısını açıklamak zorunda kaldı." [2]

FTC kılavuzu "açıklamaların etkileyici bir şekilde yapılmasını ve müşterilerin de bu nedenle bunu büyük ihtimalle değişikliği açıklayan temsillerle bir bağlantı içinde fark etmesi ve anlamasını" belirtmektedir. Eyalet hukuku sonuçları için, örneğin N.Y. Başsavcının 2013 soruşturmasına ilişkin suni kamuoyu oluşturarak işe alan firmalara bakabilirsiniz. [3]

ABD dışında uygulanabilen hukuk kuralları ayrıca ödenen katkıların açıklanmamasını yasaklayabilir. Avrupa Birliği'nin Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği (ve uygun ulusal versiyonları) "bir tüccarın parasını ödediği reklamın içeriğinde müşteri tarafından açıkça anlaşılamayan görsel ve ya seslerle, bir ürünün tanıtımını yapmak için medyadaki editoryal içeriği kullanma" ve "Tüccarın işine, işletmesine, beceri ve ya mesleğine ilişkin amaçlara aykırı davranarak, ve ya kendini sahte olarak bir müşteri gibi tanıtarak izlenim talep etme ve ya yaratma" gibi uygulamaları yasaklamıştır. [4] AB üyelerinin ulusal kanunları açıklanmayan ödenmiş katkıları daha da sınırlayabilir. Mesela yerel ticaret kanunları dolayısıyla ve benzer sebepler nedeniyle, yerli ulusal mahkemeler, uygun bir şekilde birinin Vikipedi'yle olan bağlantısı açıklanmaktayken hata yapılması hâlinde bazı ihlâllere rastlayabilir. Aslında, yetkili devlet makamları tarafından Vikipedi'ye yapılması imkânsız olan ödenmiş katkılarla -işletmelerin madde için kendilerinin yaptığı açıklamalar gibi, bu gibi durumlarda Wikimedia sitelerinde ödemeli katkılar yasaklanabilir.- ilgili açıklama talep edebilir.

Ödenen katkıların başka olası kötü etkileri var mı?

Ödemesi yapılmış katkıların aslında açıklanmamış olması ve adil, yararlı bir biçimde kamu yararına hizmet etmemesi oldukça yüksek bir olasılıktır. İçeriğin dağıtımının değeri ile dengedeyken halka içeriğe yapılan katkının değeri sayıldığında, denge, para karşılığı katkıda bulunan kullanıcının daha özel menfaatlerine hizmet edecek bir konuma gelecek ve bu da zımni bir çıkar uyuşmazlığına sebep olacaktır. Eğer bu durumun sık sık oluştuğu kabul edilirse, beklenen sonucun Vikipedi için olumlu olacağını hayal etmek oldukça zor olacaktır.

Tekrar eden gerçek yaşam örneklerinde görüldüğü gibi, açıklanmayan ödenmiş değişiklikler; şirketler, müşteriler ve bireyler için istemeden de olsa beklenmeyen olumsuz kamu ilişkileri sonuçları yaratabilir. Medya bu hikâyeleri yakından takip etmektedir. Açıklama içeren ödenmiş katkılarda yapılan hatalar, Wikimedia topluluğuyla beraber daha geniş bir kitlenin güveninin kaybedilmesine neden olabilir. Bu iyi durumu sürdürmek ve yanlış anlaşılmaları engellemek için, şeffaflık ve arkadaşça işbirliği Wikimedia katkıları için bu ödenen tazminatlar için en iyi politikalardır.

Mahcubiyeti önlemek için, İngilizce Vikipedi'deki Çıkar uyuşmazlığı gibi ödenmiş katkılarla ilgili bazı yerel politikaları uyguladığınızdan emin olun.

Bu zorunlulukların topluluk uygulaması mahremiyet ve tutumla ilgili mevcut kurallarla beraber nasıl çalışacak?

Kuklacılık ve kuklacılıkla ilgili soruşturmalar çevresinde yer alan kurallar gibi, bu açıklama zorunluluğu mevcut politikalar ve uygulamalar beraber çalışma niyetindedir, böylece ödenmiş katkıların tanımlanması ve iyi niyetli editörlerin korunması arasında adil bir denge kurulmuş olacaktır. Bu politikalar Vikipedi'nin direği olan nezaketin çapraz proje değerini içerir; mesela; İngilizce Vikipedi'deki ve ya İspanyolca Vikipedi'deki taciz ve sinsice izlemeyi ve tacizi yasaklayan Kullanım Şartları konuyla ilgili proje politikalarındandır. (Daha aşırı davranışların olması durumunda, yerel hukuk uygulaması yapılabilir.)

Like the rules around sockpuppeting and sockpuppet investigations, this disclosure requirement is intended to work with existing policies and practices, so that there is a fair balance between identifying paid contributions and protecting good-faith editors. These policies include the cross-project value of civility, which is a pillar of Wikipedia; relevant project policies, like ENWP:OUTING or ESWP:ACOSO; and the Terms of Use, which prohibit stalking and abuse. (In cases of more extreme behaviors, local law may also apply.)

Bu zorunluluk, tıpkı diğerleri gibi, işbirliğini ve projelerimizin gelişimini sağlamak için yapıcı bir şekilde uygulanmalıdır. Bunları ihlâl eden kullanıcılar ilk olarak uyarılması ve bu kurallarla ilgili bilgilendirilmeli, ardından eğer gerekli görülürse sadece engellenmelidir. Başka bir deyişle iyi niyet varsayın ve yeni kullanıcıları ısırmayın.

Eğer bir editör bu değişikliğin açıklama zorunluğunu engellemek isterse, katkıları için alacağı tazminattan çekinmelidir.

Bu şart öğretmenleri, profesörleri ve galerilerin, kütüphanelerin, arşivlerin ve müzelerin çalışanlarını ("GLAM" çalışanlarını) nasıl etkileyecek?

Bu zorunlulukların amacı iyi niyetle katkıda bulunan öğretmenleri, profesörleri ve ya "GLAM" çalışanlarının cesaretini kırmak değildir. Açıklama sadece, işverenin ve ya müşterinin, Wikimedia projelerine olan katkıları nedeniyle kullanıcıya tazminat ödediği zaman gereklidir. Örneğin; X Üniversitesi, bünyesinde çalışan bir profesöre Vikipedi'deki üniversiteyle ilgili maddelere katkıda bulunması için tazminat ödüyorsa, profesör katkıları doğrultusunda kendisine ödenen tazminatı açıklamak zorundadır. Burada direkt bir mukabele söz konusudur: değişiklikler için para. Eğer bu profesör sadece eğitim ve yürütme araştırmaları için bir tazminat aldıysa ve 8 üniversite tarafından teşvik edildiyse, bu profesörün üniversiteyle olan bağlantısını açıklama zorunluluğu yoktur.

The intent of these requirements is not to discourage teachers, professors, or those working at galleries, libraries, archives, and museums (“GLAM”) institutions from making contributions in good faith. Disclosure is only required when contributors are compensated by their employer or client specifically for edits and uploads to a Wikimedia project. For example, if a professor at University X is paid directly by University X to write about that university on Wikipedia, the professor needs to disclose that the contribution is compensated. There is a direct quid pro quo exchange: money for edits. If that professor is simply paid a salary for teaching and conducting research, and is only encouraged by her university to contribute to projects about topics of general interest without more specific instruction, that professor does not need to disclose her affiliation with the university.

Aynı durum GLAM çalışanları için de geçerlidir. Açıklama sadece, belirli bir katkı için karşılığında önerilen ve ya alınan tazminat olması durumunda gereklidir. Müzeden daha fazla spesifik bilgi gerekmeden kendi kamu menfaati konuları hakkındaki projelere katkı yapan bir müze çalışanının müzeyle bağlantısını açıklama zorunluğu yoktur. Aynı zamanda, gerektiğinde, (örneğin) belirli bir müzede yer alan Evdeki bir Vikipedist'e tazminat ödendiğini belirten basit bir açıklama, önerilen değişikliğin amacına uygun bir açıklama olabilir.

"Tazminat" derken ne demek istiyorsunuz?

Bu şartta olduğu gibi, "tazminat"; paranın, eşyanın ve ya hizmetlerin değişimini ifade etmektedir.

"İşveren, müşteri ve bağlantı" tabirleri ne anlama geliyor?

Bu, bir Wikimedia projesine yapılan herhangi bir katkıya saygı duyarak, size tazminat (para, eşya ve ya hizmet) ödeyen bir kişi ve ya organizasyonu ifade etmektedir. Mesela; bu bir işletme, bir yardım derneği, bir eğitim kurumu, bir devlet daire ve ya herhangi bir birey olabilir. Açıklama şartı basittir, bu bilgiyi yukarıda açıklanan üç yoldan biriyle temin etmenizi gerektirir. Mesela, işvereninizin adına bir Vikipedi maddesinizi düzenliyorsanız, işvereninizle ilgili detaylarını belirtmelisiniz. Vikipedi'de değişiklik yapmak için bir halkla ilişkiler firması tarafından işe alındıysanız, hem firmayla hem de firmanın müşterisiyle ilgili açıklama yapmanız gerekmektedir. Mesela, Evdeki bir Wikimedianist iseniz ve size bu nedenle tazminat ödeniyorsa, size tazminat ödeyen bu GLAM organizasyonunun detaylarını belirtmeniz gerekmektedir.

Ödenen katkıların bildirimi sadece Vikipedi maddelerine katkıda bulunurken mi gerekiyor?

Hayır, görevinizi, müşterinizi ve bağlantınızı, herhangi bir Wikimedia projesine herhangi bir şekilde ödenmiş yardımda bulunurken açıklamanız gerekmektedir. Buna tartışma sayfalarındaki ve Vikipedi haricindeki projelerdeki değişiklikler de dahildir. Bununla beraber, kullanıcı sayfanızdaki basit bir açıklama minimum gereksinimi karşılamaktadır.

Bu koşul, ben açıklama yaptıkça ödenmiş yardımların her daim geçerli olacağı anlamına mı geliyor?

Hayır: Kullanım Şartları himayesindeki açıklamalar, uygun olarak kendi politikalarını ve anahatlarını uygulayan her Wikimedia projesine yardımcı olan bir minimum gereksinimi yansıtır. Kullanıcılar ayrıca bu ek politikalara ve anahatlara her uygulanabilir hukuk kuralları gibi uymak zorundadır. Örneğin, İngilizce Vikipedi'nin tarafsız bakış açısı ile ilgili politikası, katkıların adilce, orantılı ve ya (mümkün olabildiği kadar) tamamen ön yargısız olmasını gerektirir. Bu gereksinimler, katkıda bulunan kişinin yaptığı ödenmiş katkıyı açıklaması halinde bile gözetilmelidir.

Bu Wikimedia projelerinin politikalarını değiştirmesi gerektiği anlamına mı geliyor?

Politikaları bu minimum gereksinimlerle çelişmediği sürece hayır. Wikimedia projeleri, ödemeli yardımlar için bu gereksinimlere ve ya daha katı gereksinimlere başvurmak için politikalarını değiştirmekte serbesttirler. Biz kullanıcıları, şüpheli ödenmiş yardımlar olduğu takdirde bile kullanıcı gizliliği ve diğer kullanıcıları rahatsız etmemeleri konularında teşvik etmekteyiz. Örneğin, taciz ile ilgili İngilizce Vikipedi politikasına göre, kullanıcılar diğer kullanıcılarla ilgili kişisel bilgileri alenen paylaşmamalıdır.

Ödenmiş katkıları kullanıcı sayfamda nasıl göstermeliyim?

Belirli bir müşteri ve ya işveren için çalıştığınızı kendi kullanıcı sayfanızda belirtebilirsiniz. Acme isimli bir firma için çalışıyorsanız ve işiniz gereği firma ile ilgili Vikipedi maddelerini düzenliyorsanız, ayrıca Acme firması ile ilgili değişiklikler yaptığınızı açıkça belirtiyorsanız, Kullanım Şartları'nın minimum gereksinimlerini karşılamalısınız. Bununla birlikte uygulanabilir hukuka ek olarak, topluluğa ve ya vakfın politikalarına uymanız gerekmektedir.

Ödenmiş katkıları değişiklik özetimde nasıl göstermeliyim?

Değişikliklerinizi ve ya yardımlarınızı "kaydetmeden" önce; işvereninizi, bağlantınızı ve müşterinizi değişiklik özeti kutucuğuna yazarak gösterebilirsiniz. Örneğin, müşteriniz Jordan Smith hakkındaki bir Vikipedi maddesinde değişiklik yaptıktan sonra, kaydetmeden önce değişiklik özeti kutucuğuna "Jordan Smith beni Vikipedi maddesini güncellemem için tuttu" ve ya "Jordan Smith için çalışıyorum" gibi bir not yazabilirsiniz.

Ödenmiş katkıları bir tartışma sayfasında nasıl gösterebilirim?

İşvereninizi, bağlantınızı ve müşterinizi ilgili tartışma sayfasında, değişikliğinizi ve ya yardımlarınızı "kaydetmeden" önce ve ya hemen sonra belirterek yapabilirsiniz.

Aldığım tazminatın detaylarını belirtmek zorunda mıyım?

Değişiklikler için aldığınız tazminatın tutarını ve ya tipini belirtmek zorunda değilsiniz. Patronunuzu, müşterinizi ve bağlantınızı açıklamanız yeterlidir.

Wikimedia Vakfı ödenmesi savunulan değişiklikleri teşvik ve ya kabul ediyor mu?

WMF bunları Wikimedia okuyucularının güvenini sarsan bir kayda değerlik sorunu olduğunu düşünmektedir, tıpkı yetkili müdürümüzün ödenmesi savunulan değişikliklerle ilgili demecinde söylediği gibi. Bu öneri bu pozisyonu değiştirmemektedir.

WMF feels that paid advocacy editing is a significant problem that threatens the trust of Wikimedia’s readers, as our Executive Director said in her statement on paid advocacy editing. This proposal does not change that position.

Bununla birlikte, ödenmesi savunulan değişikliklerin sorunlarını, değişik GLAM projelerindeki iyi niyetli kullanıcıları istemeden de olsa cesaretini kırmadan çözmek zordur. Bu zorluktan dolayı, bu değişiklik basit bir yaklaşım benimsemektedir: bilginin açık sözlü olarak açıklanması gerekir. Bu ödenmesi savunulan değişikliklerin kabul edilebilir olduğu anlamına gelmemektedir! Bunun yerine, hâlâ iyi niyetli kullanıcıları cesaretlendirirken karışık problemlerle uğraşmanın en iyi yolunun şeffaflık yanlısı bu zorunlulukla incelikli, duruma göre zor hükümler yapmak için bu yeni bilgiyi kullanan proje dışı politikalarla birleştirmek olduğunu düşünüyoruz. Biz, bunun ince ayrıntıları ve karmaşıklığı düzeltmek için vakfın kaynaklarıyla her Wikimedianistin yeteneğini birleştirerek (kesin olarak gerektiği zaman) en iyi sonucu vermesini umuyoruz.

Ayrıca bu önerilen değişiklik "çıkar uyuşmazlığı gibi konulara değinen topluluk ve vakıf politikalarının, ileride ödenmiş katkıları sınırlaması ve ya daha detaylı açıklama gerektirebilmesi" konusunu da daha açık bir konuma getirmektedir. Bu koşul topluluğa, spesifik projenin ihtiyaçlarına göre ödenmesi savunulan değişikliği içeren, ileride ödenmiş değişikliği sınırlanması konusunda takdir yetkisi tanımaktadır. Yani, önerilen değişiklik bir asgari gerekliliktir, ama topluluk buna daha büyük kısıtlamalar ve ya yasaklar ekleyebilir.

Kaynakça

  1. Federal Trade Commission Act, 15 U.S.C. § 45(a)(2) (2006)
  2. 16 C.F.R. §255.5, Example 8, p.12.
  3. Parino v. Bidrack, Inc., 838 F. Supp. 2d 900, 905 (N.D. Cal. 2011) (davacının sanığın sitedeki sahte inceleme yazılarını oluşturması ve kullanışını içeren iddiası, Kaliforniya'nın Haksız Rekabet Kanunu ve Sahte Reklamcılık Kanunu çerçevesinde tazminat alması için yeterli olmuştur.)
  4. Directive 2005/29/EC of the European Parliament (Annex I, points 11 and 22).