Услови на употреба - Краток преглед

This page is a translated version of the page Terms of use-Summary and the translation is 89% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Cymraeg • ‎Deutsch • ‎Deutsch (Sie-Form) • ‎English • ‎Esperanto • ‎Gaeilge • ‎Kiswahili • ‎Lëtzebuergesch • ‎Malagasy • ‎Minangkabau • ‎Nederlands • ‎Ripoarisch • ‎Setswana • ‎Tagalog • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎Zazaki • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎català • ‎dansk • ‎eesti • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎galego • ‎italiano • ‎la .lojban. • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎shqip • ‎slovenčina • ‎slovenščina • ‎suomi • ‎svenska • ‎Österreichisches Deutsch • ‎íslenska • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎ГӀалгӀай • ‎башҡортса • ‎беларуская (тарашкевіца) • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎саха тыла • ‎українська • ‎հայերեն • ‎ייִדיש • ‎עברית • ‎العربية • ‎فارسی • ‎پښتو • ‎کوردی • ‎کھوار • ‎मराठी • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎ગુજરાતી • ‎தமிழ் • ‎తెలుగు • ‎ಕನ್ನಡ • ‎മലയാളം • ‎ไทย • ‎ភាសាខ្មែរ • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어
Услови на употреба
Wikimedia-logo.svg
Ова е краток преглед на Условите на употреба наменет за информирање на корисниците To read the full terms, click here.
Одрекување: Овој краток преглед не е дел од самите Услови на употреба и не претставува правен документ. Ова е само едно прирачно помагало што треба да даде претстава за целосните услови. Може да се сфати како полесно разбирлива варијанта на нашите Услови за употреба.

Дел од нашата задача е да ги:
 • Оспособиме и вклучиме луѓето ширум светот, за да можат да собираат и разработуваат образовни содржини и да ги објавуваат под слободна лиценца или да стават во јавна сопственост.
 • Распространиме овие содржини на делотворен начин, глобално и бесплатно.

Имате право слободно да ги:

 • Читате и печатите нашите статии, слики и снимки бесплатно.
 • Споделувате и пренаменувате нашите статии и други слики и снимки под слободни и отворени лиценци.
 • Придонесувате во и уредувате разните наши проекти и мрежни места.

Под следниве услови:

 • Одговорност — Да сносите одговорност за вашите уредувања (бидејќи ние само ги вдомуваме вашите содржини).
 • Учтивост — Да одржувате учтива атмосфера и да не ги вознемирувате останатите корисници.
 • Правно однесување — Да не ги кршите авторските права и другите закони.
 • Ненаштетување — Да не причинувате штета врз нашата технолошка инфраструктура.
 • Услови на употреба и правила — Да се придржувате до долунаведените Услови на употреба и правилата на заедницата кога ги посетувате нашите страници или учествувате во нашите заедници.

Разбирајќи дека:

 • На вашите придонеси им давате слободни лиценци — вашите придонеси и уредувања на нашите мрежни места и Проекти мора да ги објавувате под слободна и отворена лиценца (освен ако не се во јавна сопственост).
 • Нема стручни совети — содржините на статиите и другите проекти имаат чисто информативен карактер и не претставуваат стручни совети.