Template:Interwiki map header/cs

This page is a translated version of the page Template:Interwiki map header and the translation is 100% complete.
Žádosti a návrhy Mapa Interwiki Archívy (aktuální)→

Přidružená stránka je používána softwarem MediaWiki k přidávání, odebrání nebo úpravě předpon odkazů na interwiki (například [[w:blah]] do "blah" na Wikipedii). Mapu interwiki může upravovat kterýkoli administrátor Meta-Wiki. Synchronizuje se s klastrem Wikimedie na základě požadavku při uzavření ticketu ve phabricatoru. Prosím, zašlete komentáře do příslušné sekce (Navrhovaná doplnění, Navrhovaná odstranění, Žádosti o aktualizace, Odstraňování problémů nebo Další diskuse); pro vysvětlení si přečtěte políčka v horní části každé sekce. Dokončené žádosti jsou přesunuty do archívů.

{{interwiki request}} lze použít jako pomůcku při vytváření a správě žádostí.

Instructions to Meta-Wiki administrators

Tools

  • You may use global search to look for URL and interwiki link use. Suggest the use of {{interwiki request}} when making requests for removals and updates.

Current map in the configuration

Wikidata

Wikidata stores the mapped interwiki code as an item for domains in the interwiki map using interwiki prefix na Wikimedia (P6720). Additions, removals and updates should be noted against the corresponding item in Wikidata. Also to note the direction at Complex constraint violations/P6720