Strategie/Wikimedia Foundation/2016/Nejčastější otázky

This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2016/Process FAQ and the translation is 100% complete.


Představuje se zde strategie hnutí nebo strategie Nadace?

Toto představuje strategii Nadace Wikimedia. V roce 2010 spolupracovala Nadace se společenstvím na vývoji strategického plánu 2010 pro celé hnutí Wikimedia, který zahrnoval jak strategii (cíle), tak taktiku (pro dosažení cílů). Věříme, že cíle strategie 2010-2015 jsou stále platné a aktuální. Na rok 2016 vypracováváme strategii Nadace Wikimedia, zaměřenou na její roli v rámci širšího hnutí. Taktika pro Nadaci na roky 2016-2017 bude artikulována ve výročním plánu.

Odkud pocházejí tyto oblasti, na které se zaměřujeme?

Tři oblasti zaměření (dosah, komunita, znalosti) pocházejí z prohlášení o vizi Wikimedia: „Představte si svět, ve kterém může každý člověk volně sdílet součet všech znalostí.“

  • Dosah je o zajištění toho, aby každá lidská bytost mohla sdílet naše znalosti a být součástí našeho hnutí, pokud si to přeje.
  • Naše společenství jsou naše hlavní síla a zdroj obsahu a projektů, které řídí naši vizi.
  • Znalostí je to, co sdílíme se světem. Usilujeme o vysokou kvalitu, rozmanitost v našem pokrytí a dostupnost pro všechny.

Tyto tři oblasti jsou v souladu se strategickými prioritami uvedenými ve 2010-2015 Wikimedia Strategickém plánu pro hnutí Wikimedia a stejně jako potenciální přístupy prezentované v každé oblasti byly dále upřesněny v posledních 15 měsících konzultacemi a iteracemi se zaměstnanci, komunitou a příznivci Wikimedia.

K čemu je tato procedura?

Chceme, aby náš strategický proces byl v souladu s našimi hodnotami a postupy. Musíme také rychle dokončit strategii nadace, abychom mohli dodržet naše roční plány 2016 a sladit strategie našeho týmu a oddělení s celkovou strategií. Přístupy, které zde představujeme, představují široké myšlení. I když v našem ročním plánu budeme schopni implementovat jen několik z nich, chceme si udělat představu o tom, které z nich rezonují s vámi, a také se dozvědět, zda existují další myšlenky o tom, jak bychom se měli na tyto oblasti nejlépe zaměřit. Doufáme, že tento proces dá každému příležitost poskytnout vstup a stavět na počátečních nápadech, které jsme získali z těchto předchozích konzultací.

Co dále?

První konzultační fáze strategického procesu bude otevřena od 18. ledna do 15. února. Zpětná vazba, kterou obdržíme během konzultace, bude shrnuta a syntetizována zaměstnanci nadace Wikimedia Foundation a naším strategickým konzultantem a nejdůležitější zjištění budou komunitě představena 26. února. 4. března bude zveřejněn návrh strategického plánu s dobou připomínek do 18. března. Tento návrh bude informovat o ročním plánu nadace 2016, který bude předložen Výboru pro šíření fondů nejpozději 1. dubna.