Strategy/Wikimedia Foundation/2016/Community consultation/Knowledge/tr

This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2016/Community consultation/Knowledge and the translation is 100% complete.


Gelecek yıllık planımızda Wikimedia Vakfı'nın odaklanacağı geni onu alanlarından birisi bilgi. Bizim dünya ile paylaştığımız şey, bilgi. Yüksek kalite, kapsamımızda çeşitlilik ve herkesin erişimi için çabalıyoruz.

Soruları yanıtlamaya hazır olduğunuzda lütfen sayfanın altındaki butona tıklayın.

Bilgiye ilişkin kritik bir soru

Gönüllülerimiz kaliteli, kapsamlı işler oluşturmak için farklı kaynak ve bilgileri kullanır. Fakat, bilginin yaratılma, paylaşma ve alınma yollarına ilişkin önemli güncel yenilikler var. Son zamanlardaki teknik gelişmeler de içeriğin otomatik oluşturulması ve dağıtımını mümkün kılıyor.

Wikimedia Vakfı’nın okuyucuların değişen gereksinimlerine (kısa snippet’ler , format, dil çeşitliliği vb.) uyumu ve içerik kalitesini kolaylaştırmak en iyi yol sizce nedir?

Bilgiyi destklemeye yönelik olası stratejik yaklaşımlar

Aşağıda Wikimedia Vakfı'nın bilgiyi destekleme konusunda alabileceği çeşitli yaklaşımlar var. Lütfen bu altı seçeneği okuyup bize altısı içinden en çok desteklediğiniz en fazla üç tanesinin "numarası"nı bildirin.

Yaklaşım Bir

  • Mobil ve hemen bakıp çıkan kullanıcılara faydalı olmak için multimedia içerik ve kısa-form içeriği oluşturmaya yönelik teşvik ve kullanımı kolay araçlar sağlanması

Yaklaşım İki

  • GLAM (Sanat galerileri, Kütüphaneler, Arşivler ve Müzeler) Programı gibi topluluk önderliğindeki içerik ortaklık programlarını mümkün kılarak içeriği hızlıca arttırmak.

Yaklaşım Üç

  • Yazarlarımızın içerik oluşturma, takip ve içeriği işleme becerilerini teknolojik olarak geliştirmek suretiyle içerik kalitesini arttırmak

Yaklaşım Dört

  • Genel içeriğimizdeki sistematik cinsiyet ve diğer önyargıların projeler bazında ölçülmesi ve azaltılması

Yaklaşım Beş

  • Ana dillerdeki kapsamın çeviri araları ve insan süreçleri yoluyla arttırılması.

Yaklaşım Altı

  • Makine tarafından oluşturulmuş, doğrulanmış ve desteklenmiş içeriği arttırmanın yollarının bulunması.

Başka bir yaklaşım öner

  • Bilgiyi desteklememizde yardımcı olmak üzere öncelik tanımamız gereken başka bir fikriniz mi var? Bizi haberdar edin!
  Topluluğa danışma çalışmasına düşüncelerinizle katkı verdiğiniz için teşekkür ederiz.