Výzkum:Labs21/Často kladené dotazy

This page is a translated version of the page Research:Labs2/FAQ and the translation is 67% complete.

Kdo se může podílet?

Kdokoliv! L2 je určen pro dekḿokratizaci analýzy dat, průzkumu, a vývoje nových nástrojů souvisejících s Wikimedia projekty a otevřenou spoluprací obecně. Kdokoliv, kdo se zabývá touto otázkou je vítán ke spolupráci.

Jak mám začít?

Přidej uživatelské jméno do member list , aby jsi byl upozorněn o událostech. Koukni se na aktuální list project ideas a active projects jestli Tě něco zaujalo, jestli ne, neboj se start a project idea vlastní. Můžeš taky zvážit registraci do mail:wiki-research-l, mail list pro Wiki výzkumníky, nebo se zastav u našeho IRC kanálu na freenodu: #wikimedia-labs2připojit se <span id="What_do_L2_members_do?">

Co L2 zaregistrovaní dělají?

We discuss project ideas, developed experimental software, perform quantitative & qualitative analyses and write about it here on meta. We hold regular hackathons where we work on projects together. We often start by proposing and supporting project ideas . Once we're ready to start work, we make a project page to report our progress.

What kind of support do projects need?

It depends a lot on what the project is intended to accomplish. If the idea is to develop a tool, someone will have to write the software (e.g., Software for quick processing of Wikidumps). If the idea is to perform a quantitative analysis, someone is going to have to get the data and perform the requisite statistics/visualization (e.g., Newcomer survival models). Often, a project will need a group of people to help perform a qualitative analysis (i.e., using your eyeballs. e.g., Newcomer quality). Most project ideas will list the support needed.