Privacy policy/2008/et

This version of the Privacy policy was approved in October 2008 by the Board of Trustees. Next version was approved in the June 2014.

Üldist edit

Kui Te Wikimedia projektide veebilehti ainult loete, siis ei koguta Teie kohta rohkem informatsiooni, kui seda tavalised veebiserveri logid üldiselt teevad.

Kui Te teete Wikimedia projektidele kaastööd, siis Te avaldate iga kirjutatud sõna avalikult. Kui Te kirjutate midagi, siis eeldage, et see hoitakse alatiseks alles. See käib nii artiklite, kasutajalehtede kui ka arutelulehtede kohta. Allpool on mainitud mõningaid erandeid.

Tekstide avaldamine vikis ja avalik info edit

Kui Te veebisaiti lihtsalt külastate, siis ei saa Teie isik avalikult teatavaks (kuid vaadake allpoolt privaatne logimine).

Kui Te redigeerite Vikis mõnda lehte, siis Te avaldate dokumenti. See on avalik toiming ja Teid märgitakse avalikult ära vastava muudatuse autorina.

Autori tuvastamine edit

Kui Te avaldate vikis mõne lehe, siis Te võite olla sisse logitud või mitte.

Kui Te olete sisse logitud, on Teie tunnuseks kasutajanimi. Olenevalt sellest, millise nime Te kasutajakonto loomisel valisite, on see kas Teie tegelik nimi või pseudonüüm.

Kui Te ei ole sisse loginud, on Teie tunnuseks võrgu IP-aadress. See on nelja numbriga jada, mis näitab ära internetiaadressi, millelt te vikiga ühenduses olete. Olenevalt ühenduse tüübist on selle numbri järgi võimalik teada saada Teie teenusepakkuja või näiteks Teie kooli, töökoha või kodu. IP-aadressi järgi saavad teatud juhtudel isegi eraisikud Teie isiku tuvastada (näiteks saades vihjeid teie tegevusest Vikis).

Asjast huvitatud isikud võivad Teie võrguaadressi järgi ära arvata, kes Te olete. Kui Te olete oma privaatsusest väga huvitatud, võite seda suurendada logides sisse ja töötades kasutajanime all. Kasutajanime kasutamisel ei ole Teie IP-aadress avalikkusele nähtav, kuid seda säilitatakse mõnda aega Viki serverites. Seal on see tarkvaraarendajatele nähtav ning seda võidakse teatud juhtudel avaldada (vt allpool).

Kui Te kasutate kodust firma meiliserverit või DSL- või kaabelinternetti, siis on tööandjal tõenäoliselt väga lihtne Teie IP-aadress teada saada ja leida kõik Teie IP-aadressiga tehtud kaastööd Wikimedia projektidelt. Sel juhul on privaatsuse tagamiseks parem võtta endale kasutajanimi. Kuid ärge unustage pärast iga sessiooni avalikus arvutis end välja logida, sest muidu võivad teised kasutada Teie kasutajanime.

"Präänikud" edit

Kui Te külastate mõnda Wikimedia projekti saiti, määrab Vikitarkvara ajutise "sessiooni" prääniku ehk küpsise (PHPSESSID). Kui Te ei kavatse kunagi sisse logida, võite selle prääniku keelata (seda mitte vastu võtta), kuid sisse logida ilma selleta ei saa. Brauserisessiooni sulgemisel see präänik kustutatakse.

Sisselogimisel salvestatakse ka muid präänikuid, näiteks teie kasutajanime (või ka salasõna) meelde jätmisel, et vältida järgmisel külastusel selle kirjutamist. Need präänikud võivad kesta kuni 30 päeva. Kui Te kasutate avalikku arvutit ega taha oma kasutajanime selle teistele kasutajatele avaldada, võite pärast kasutamist präänikud eemaldada. Selleks tühjendage brauseri vahemälu (cache).

Salasõnad edit

Wikimedia projektides etendab olulist osa kasutaja maine, mis põhineb kaastöö kvaliteedil. Kasutaja redigeerimisloo püsivuse tagavad ainult kasutajaparoolid. Soovitatav on valida "tugev" parool ning hoida see enda teada. Kasutajate paroole ei avaldata otseselt ega kaudselt.

Privaatne logimine edit

Iga kord, kui Te külastate mõnda veebilehte, saadate Te veebiserverisse palju informatsiooni. Enamik servereid talletab rutiinselt ligipääsulogisid, mis sisaldab osa sellest informatsioonist. Nii on võimalik teada saada, millised leheküljed on populaarsed, millised teised saidid sinna viitavad ning milliseid brausereid inimesed kasutavad. Wikimedia projektid ei kasuta seda infot oma kasutajate jälgimiseks.

Neid logisid kasutatakse site statistikalehtede genereerimiseks; logid ise ei ole avalikud ning tavaliselt need kustutatakse kahe nädala jooksul.

Siin on näide sellest, mida ühe lehe vaatamisel logitakse:

64.164.82.142 - - [21/Oct/2003:02:03:19 +0000]
"GET /wiki/draft_privacy_policy HTTP/1.1" 200 18084
"http://en.wikipedia.org/wiki/Wikimedia_projects:Village_pump"
"Mozilla/5.0 (Macintosh; U; PPC Mac OS X; en-us) AppleWebKit/85.7 (KHTML, like Gecko) Safari/85.5"

Arendajad võivad tehniliste probleemide lahendamise käigus logisid uurida, näiteks selleks, et leida pahatahtlikke "veebiämblikke" (tarkvara, mis indekseerib veebisaite), mis saidi üle koormavad, või väga haruldastel juhtumitel viki kuritarvitajate IP-aadresside teada saamiseks.

Lehekülgede logidest andmete väljastamise reeglid edit

Wikimedia poliitika näeb ette, et isiklikke andmeid veebilehekülgede logidest üldjuhul ei avaldata. Arendajad, kellel on neile ligipääs, võivad neid avaldada järgmistel juhtumitel:

 1. vastusena õiguskaitseorganite poolt tehtud seaduslikele kohustuslikele palvetele
 2. vastava kasutaja loal
 3. kaebuste uurimise korral Wikimedia Sihtasutuse juhatuse esimehele või tema juriidilisele nõustajale
 4. kui informatsioon käib leheküljevaatamiste kohta, mida on teinud "ämblik" või "w:et:bot" (tarkvara)
 5. kui andmed on vajalikud tehniliste probleemide lahendamiseks
 6. IP-põhiste blokeerimiste tegemiseks, või vastavale internetiteenuse pakkujale kaebuse koostamiseks juhtudel, kui kasutaja on artikleid pahatahtlikult rikkunud või järjepidevalt seganud Viki tööd
 7. Wikimedia Sihtasutuse, selle kasutajate või avalikkuse õiguste, omandi või turvalisuse kaiseks

Wikimedia poliitika ei luba selle informatsiooni avalikku levitamist, välja arvatud ülalkirjeldatud juhtudel

Info jagamine kolmandate osapooltega edit

Kogu materjal, mis Wikimedia projektidesse postitatakse, on kasutamiseks saadaval GFDL litsentsi tingimustel.

Wikimedia ei müü isiklikku informatsiooni, näiteks e-postiaadresse kolmandatele osapooltele ega jaga seda nendega, välja arvatud juhul, kui Te olete nõus seda informatsiooni jagama, või kui selle informatsiooni jagamist nõuab seadus.

Info turvalisus edit

Wikimedia Sihtasutus ei anna mingit tagatist volitamata ligipääsu suhtes infole, mida Te avaldate. See informatsioon on kõigile tarkvaraarendajatele kättesaadav.

E-post, meililistid ja IRC edit

Vikimeil edit

Te võite oma eelistustes määrata ära oma e-mailiaadressi. Nii võivad teised sisselogitud kasutajad Teile Viki kaudu kirju saata (välja arvatud juhul, kui Te seda eelistustes keelate). Teie aadressi neile ei avaldata, kuid see saab teatavaks, kui Te kirjale vastate või kui sõnum peaks veateatega tagasi saadetama. Wikimedia Sihtasutus võib Teie e-postiaadressi kasutada massipostitustes.

Kui Te ei jätate oma e-postiaadressi märkimata, siis ei saa Te salasõna ununemise korral seda uuendada. Siiski jääb Teil võimalus paluda mõnelt Wikimedia arendajalt, et ta sisestaks Teie eelistustesse meiliaadressi.

E-postiaadressi kasutamise vältimiseks võite selle igal ajal oma eelistustest eemaldada.

Meililistid edit

Kui Te liitute mõne projekti meililistiga, tehakse Teie e-postiaadress teistele listikasutajatele nähtavaks. Enamik Wikimedia meililistide arhiive on avalikud ning Teie meiliaadress võidakse mõnes sõnumis tsiteerida. Listide arhiive arhiveeritakse samuti Gmane teenustega. Postitusi tavaliselt ei kustutata ega muudeta, kuid äärmistel juhtumitel võidakse seda siiski teha.

Info e-postiaadresside kohta edit

Mõned e-postiaadressid (vaata allpool) võivad kirju saata edasi vabatahtlike meeskonnale, kellele kogukond on usaldanud "piletisüsteemi" (OTRS) kasutamise nende vaatamiseks ja neile vastamiseks. Sellele süsteemile saadetud kirjad ei ole avalikult nähtaval, kuid on nähtaval sellele Wikimedia toimetajate rühmale. Ühele nendest aadressidest kirja saatmisel võib Teie aadress saada avalikuks selle rühma sees. OTRS meeskond võib Teie kirja sisu teiste kaastöötajatega arutada, et Teie päringule paremini vastata.

OTRS süsteemile suunavad aadressid on:

 • info-de AT wikipedia DOT org
 • info-en AT wikipedia DOT org
 • info-es AT wikipedia DOT org
 • info-fr AT wikipedia DOT org
 • info-it AT wikipedia DOT org
 • info-nl AT wikipedia DOT org
 • info-pl AT wikipedia DOT org

Kirju aadressile board AT wikimedia DOT org või juhatuse liikmete isiklikele aadressidele võidakse samuti edasi suunata OTRS meeskonnale.

IRC edit

IRC kanalid ei ole ametlikult Wikimedia osa. IRC-kanalis osalemise puhul tehakse Teie IP-aadress teistele osalejatele nähtavaks. Logide avaldamise kohta on eri kanalitel erinevad reeglid .

Kasutajate andmed edit

Andmed kasutajate kohta, näiteks ajad, millal nad Viki sisu on toimetanud, ja nende poolt tehtud muudatuste arv, avalikustatakse "kasutaja kaastöö" nimekirjades. Mõnikord avaldavad teised kasutajad nendest andmetest kokkuvõtteid.

Kasutajakontode eemaldamine edit

Juba loodud kasutajakontosid ei eemaldata. Tarkvaraarendajal on teatud juhtudel võimalik mõne konto kasutajanime muuta, kuid Te peate seda ise paluma. Wikimedia Sihtasutus ei taga nime muutmist pärast palvet seda teha. Täpsemalt saab lugeda ingliskeelselt leheküljelt Right to vanish.

Kasutajainformatsiooni kustutamine sõltub selle projekti kustutamisreeglitest, kus see informatsioon sisaldub.

Sisu kustutamine edit

Wikimedia projektidest teksti eemaldamine ei kustuta seda päriselt ära. Tavaliste artiklite puhul võib igaüks vaadata eelmist versiooni ja näha, mis seal kirjas oli. Kui artikkel "kustutatakse", võib iga süsteemioperaator või administraator, seega peaaegu igaüks, kelle suhtes on olemas usaldus, et ta kustutamisfunktsiooni ei kuritarvita, näha, mida kustutati. Wikimedia projektidest saab informatsiooni jäädavalt kustutada ainult tarkvaraarendaja. Ta ei pruugi seda teha, kuid ta on kohustatud seda tegema õiguslike meetmete tagajärjel.