Meta:Ders/temel/Uzak durulacak madde türleri

This page is a translated version of the page Meta:Training/core/Kinds of articles to avoid and the translation is 88% complete.

Pek de iyi bir seçim olmayanlar
Yeni başlayanlar için "pek de iyi bir seçim olmayan" ansiklopedi maddeleri genelde şöyle özelliklere sahiptir: araştırma materyalinin yetersizliği, zaten başlamış olabilecek çok tartışmalı konular, kayda değerliğini göstermesi güç çok geniş konu veya başlıklar.

  • Çok geniş başlıklar altındaki maddeleri elden geçirmeye çalışmasanız daha iyi olacaktır (örneğin; hukuk).
  • Çok tartışmalı konulardaki maddeleri geliştirmekten uzak durmanız iyi olacaktır (örneğin Küresel Isınma, Kürtaj, Scientiology gibi). onun yerine o konudaki bir alt-maddeyi başlatmada daha başarılı olabilirsiniz.
  • Vikipedi'de zaten yüksek kalitede olan bir ansiklopedi maddesi üzerinde çalışmayın. - tabi, eğer o maddeyi geliştirmek için diğer editörlerle önceden plan yapmış değilseniz -
  • Literatürde az işlenmiş bir şey üzerinde çalışmaktan kaçının. Vikipedi maddeleri ikincil literatür kaynaklarına referans verdiklerinden tarafsız bakış açısı sunmak ve doğrulanabilir olmak için yeterli kaynağınızın olması önemlidir.
  • Makale tarzı bir yaklaşımı olan madde başlıkları ile işe başlamayın (örneğin; Son Yüksek Faizli Mortgage Krizinin ABD ve Dünya Ekonomisi Üzerine Etkileri). Bu tür başlıklar ve muhtemelen içerikleri de ansiklopedi için uygun olmayabilir.