Meta:Ders/temel/Genel kayda değerlik yönergesi

This page is a translated version of the page Meta:Training/core/General notability guideline and the translation is 86% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:

Kayda değerlik

Bir konuya ait bir ansiklopedi maddesinin oluşturulması için temel şart; o konuya bağımsız, güvenilir kaynaklarda önemli yer verilmiş olmasıdır.

  • önemli yer verilmesi demek, kaynakların konuyu doğrudan ayrıntılı olarak vermesi ve içeriğin çıkarılabilmesi için özgün araştırma gerektirmemesidir. İçinde konuya şöyle bir değinilmiş olması hâlinde değil, kaynak materyalin ana temasını o konunun oluşturması halinde önemli yer verilmiş olur.
  • güvenilir kaynaklar, kayda değerlik bağlamında düşünüldüğünde, tanınmış yayıncılar tarafından yayımlanmış en az iki bağımsız ikincil kaynağı ifade eder. Bunların Türkçe olması veya çevrim içi ulaşılabilir olması şart değildir. Aynı yazar veya kurumdan birden çok kaynak, kayda değerlik açısından tek bir kaynak olarak değerlendirilir.
  • konudan bağımsız olma, konuyla ilişkisi olanlarca üretilmiş çalışmaların hariç tututulmasıdır. Örneğin öz tanıtım, reklam, kişinin kendi yayını (öz yayın) olan materyaller, özgeçmişler, basın açıklamaları bağımsız kaynak kabul edilmez.

Kayda değerlik yönergesine uymayan fakat doğrulanabilir olan bilgiler de geniş konulardaki ansiklopedi maddelerinde yer alabilirler.