WMDOC/Wikipedia leaflet/fa

Important note: When you edit this text, you agree to release your contribution in the public domain. If you don't want this, please don't edit.

ویکی‌پدیا چیست؟

دنیایی را در نظر بگیرید که در آن به هر فردی دسترسی آزاد به تمام دانش بشری داده شده است. این کاری است که در حال انجامش هستیم. ویکی‌پدیا دانشنامه‌ای با محتویات آزاد است که خواندن و ویرایش آن برای همه امکان‌پذیر است.

پروژهٔ بین‌المللی

ویکی‌پدیا با پروژهٔ انگلیسی در ۱۵ ژانویهٔ ۲۰۰۶ آغاز شد. پس از اندک زمانی زبان آلمانی و پس از آن بسیاری زبانهای دیگر به پروژه پیوستند. تلاش زیادی برای جلوه بخشیدن به طبیعت بین‌المللی این پروژه صورت گرفت. در حالیکه ویکی‌پدیای انگلیسی با بیش از یک میلیون مقاله بزرگترین پروژه به حساب می‌آید، بیش از سه میلیون مقاله در بیش از ۱۵۰ زبان دیگر ایجاد شده است. برخی از آن زبانها پیشرفت زیادی داشتند و برخی دیگر به تازگی کار خود را آغاز کرده‌اند.

هیچکس همه چیز را نمی‌داند ولی هر کسی چیزی می‌داند

ویکی‌پدیا بر اساس این اعتقاد بنیان نهاده شد که هر کسی دانشی دارد که می‌تواند آنرا با دیگران به اشتراک گذارد. گسترهٔ سنی ویرایش‌کنندگان در بازهٔ هفت تا هفتاد سال و حتی بیشتر از آن قرار داد، که هر کدام از آنها با اندکی ویرایش به تبدیل این پروژه به بزرگترین تلاش علمی مشارکتی که تابحال وجود داشته، تلاش می‌کنند. ما اعتقاد داریم نه تنها هر فردی حق یادگیری دارد، بلکه هر فردی چیزی می‌داند که می‌تواند (و باید) آنرا به دیگران یاد بدهد.

اجتماع ویکی‌پدیا را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟

در ویکی‌پدیا، هر فردی قادر به ایجاد و تغییر آنی مقاله‌ها است، بنابراین هیچ مقاله‌ای فقط یک نویسنده ندارد. به جای آن، ده‌ها و حتی صدها نفر با هم کار می‌کنند و آنچه را که می‌دانند را به اشتراک می‌گذارند و محتویات را بهبود می‌بخشند. نتیجه یک «کار در حال انجام» بی‌پایان است که همواره پیشرفت می‌کند. مشارکت‌کنندگان می‌توانند حساب کاربری با نام کاربری و گذرواژه ایجاد کنند، ولی اینکار اجباری نیست. مقدار قابل توجهی از مشارکت‌های مفید را کاربران ناشناس انجام داده‌اند، بسیاری از آنها به طور گذری به ایرادهای کوچکی برخورد کرده‌اند و آنها را تصحیح کرده‌اند. تعدادی از آنها علاقه‌مند می‌شوند، و بزودی به عنوان جزئی از اجتماع مشارکتی ویکی‌پدیا در می‌آیند. سیاست دیدگاه بی‌طرف ما به تشویق افراد با سلیقه‌های متفاوت برای همکاری با یکدیگر کمک می‌کند. برای هنگامیکه مباحثه بالا می‌گیرد ما مکانیزمهایی برای حل صلح‌آمیز مسائل داریم.

شما در همین لحظه می‌توانید این صفحه را ویرایش کنید!

رمز موفقیت ویکی‌پدیا، نرم‌افزار خلاقانه و جدید «ویکی» است که وارد کانینگهام در سال ۱۹۹۵ آنرا ایجاد کرد، این نرم‌افزار امکان ایجاد یک وبگاه پویا را، که در آن هر کاربری می‌تواند با استفاده از مرورگر وب خود به سرعت و به سادگی صفحات را ویرایش کند، مهیا می‌سازد. این کار ساده است. این کار سریع است. این ویکی است!

ویکی‌ویکی - «سریع» در زبان هاوایی

زبان ویکی، که به متن ویکی شناخته می‌شود، بسیار ساده‌تر از اچ‌تی‌ام‌ال است. بسیار قابل درک است، بنابراین هر فردی در چند دقیقه می‌تواند آنرا یاد بگیرد. برای مثال، برای برجسته ساختن نوشته آنرا در میان دو آپسترُف قرار می‌دهیم و برای ایجاد پیوند کلمه را در میان دو براکت ([[]]) قرار می‌دهیم. نرم‌افزاری که ویکی‌پدیا استفاده می‌کند با نام مدیاویکی شناخته می‌شود و برای هدف مشخص ساختن دانشنامه توسعه یافته است. امروزه، نرم‌افزار مدیاویکی تحت مجوز عمومی همگانی (GPL) توزیع می‌شود و در ویکی‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد، هرچند ویکی‌پدیا همچنان بزرگترین آنها است.

من چگونه یک ویکی‌پدیایی شوم؟

آسان است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به ویکی‌پدیا بروید و شروع به ویرایش کنید. چیزی را که می‌دانید اضافه کنید، یک مقاله را گسترش دهید و یا به سادگی سبک آنرا بهبود بخشید. ما مطمئن هستیم که شما بارها و بارها به این پدیدهٔ اینترنتی جهان باز خواهید گشت!

مجوز مستندات آزاد گنو

تمامی نوشتارهای ویکی‌پدیا محتوی آزاد و تحت مجوز مستندات آزاد گنو محسوب می‌شوند. این بدان معناست که امکان استفادهٔ آزاد، ویرایش آزاد، نسخه‌برداری آزاد و توزیع مجدد محتویات ما طبق شرایط آن مجوز وجود خواهد داشت.