Pomoc:Strona dyskusji

This page is a translated version of the page Help:Talk page and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.

Istnieją dwa rodzaje stron dyskusji – standardowe strony dyskusji, używane do omawiania artykułów oraz strony dyskusji użytkowników, używane do komunikowania się z innymi użytkownikami lub zostawiania im wiadomości. Każda strona ma przypisaną stronę dyskusji, z wyjątkiem stron w przestrzeni nazw Specjalna:. Jeśli nie istnieje dyskusja danej strony, link do niej będzie czerwony. Nadal możesz dyskutować o tej stronie - będziesz po prostu pierwszą osobą, która to zrobi.

Dostęp do strony dyskusji

Aby wejść na stronę dyskusji poszukaj linku z napisem Talk, Discussion lub Discuss this page. Linki te znajdują się albo na górze strony, albo po lewej stronie (w pobliżu Edytuj stronę).

Strona dyskusji dodaje prefix Talk: do początku tytułu strony, do któej się odnosi. Jeśli strona ta ma przedrostek, Talk: jest dodawane po tym przedrostku. Na przykład strona dyskusji w głównej przestrzeni nazw artykułów ma po prostu prefiks Talk:, natomiast strona dyskusji w przestrzeni nazw użytkowników ma prefiks User talk:. Ten artykuł jest w przestrzeni nazw Help:, więc strona dyskusji dla tego artykułu to Help talk:Talk page. Strona główna znajduje się w głównej przestrzeni nazw (ponieważ nie ma prefiksu), więc jej strona dyskusji to po prostu Talk:Main Page.

Gdy ktoś inny edytuje Twoją stronę rozmowy użytkownika, wyświetlany jest alert "Masz nowe wiadomości" na wszystkich stronach, które oglądasz, dopóki nie zobaczysz swojej strony użytkownika.

Używanie stron dyskusji

Powinieneś podpisać swój wpis, dodając trzy lub cztery tyldy:

  • (~~~ = Nazwa użytkownika)
  • (~~~~ = Nazwa użytkownika 15:28, 15 April 2024 (UTC)).

Zobacz Help:Automatic conversion of wikitext

Na stronie dyskusji, "ta strona" zwykle odnosi się do strony głównej (tj. strony, z którą strona jest związana). Jeśli mowa jest o samej stronie dyskusji, napisz "ta strona dyskusji".

Kiedy dyskutujesz nad nazwą strony lub omawiasz połączenie jej z inną stroną, zawsze podawaj aktualną nazwę strony. W przeciwnym razie po przeniesieniu strony, odniesienia do "tej nazwy strony" staną się dwuznaczne.

Funkcja "Dodaj temat" pozwala na rozpoczęcie nowej sekcji bez potrzeby edytowania całej strony.

"Spamowanie", czyli umieszczania podobnych wiadomości na więcej niż kilku stronach dyskusyjnych użytkowników, często w celu nakłonienia ich do określonego działania jest odradzane.

Formatowanie

Ponieważ oprogramowanie wiki przewiduje szeroki zakres stylów formatowania, właściwe (a przynajmniej spójne) formatowanie jest niezbędne, aby strony dyskusji były czytelne.

Sygnatura komentarza jest określana przez liczbę dwukropków (':') przed nim. W przypadku odpowiedzi na wypowiedź dodaje się jeden dwukropek do liczby dwukropków już użytych w wypowiedzi, na którą się odpowiada. Taki styl rozmowy jest łatwy do odczytania.

Przykład:

How's the soup? --[[User:Bob|]]
:It's great!! --[[User:Lisa|]]
::Not too bad... --[[User:George|]]
:::I made it myself! --[[User:Bob|]]
I think the soup-discussion should be moved to [[Talk:Soup]]... --[[User:Lisa|]]
:I tend to disagree. --[[User:George|]]

Powyższe da taki efekt:

How's the soup?--Bob

It's great!! --Lisa
Not too bad... --George
I made it myself! --Bob

I think the soup-discussion should be moved to Talk:Soup... --Lisa

I tend to disagree. --George

Zobacz też

Links to other help pages

Help contents
Meta · Wikinews · Wikipedia · Wikiquote · Wiktionary · Commons: · Wikidata · MediaWiki · Wikibooks · Wikisource · MediaWiki: Manual · Google
Versions of this help page (for other languages see further)
What links here on Meta or from Meta · Wikipedia · MediaWiki
Reading
Go · Search · Namespace · Page name · Section · Backlinks · Redirect · Category · Image page · Special pages · Printable version
Tracking changes
Recent changes (enhanced) | Related changes · Watching pages · Diff · Page history · Edit summary · User contributions · Minor edit · Patrolled edit
Logging in and preferences
Logging in · Preferences
Editing
Starting a new page · Advanced editing · Editing FAQ · Export · Import · Shortcuts · Edit conflict · Page size
Referencing
Links · URL · Piped links · Interwiki linking · Footnotes
Style and formatting
Wikitext examples · CSS · Reference card · HTML in wikitext · Formula · Lists · Table · Sorting · Colors · Images and file uploads
Fixing mistakes
Show preview · Reverting edits
Advanced functioning
Expansion · Template · Advanced templates · Parser function · Parameter default · Magic words · System message · Substitution · Array · Calculation · Transclusion
Others
Special characters · Renaming (moving) a page · Preparing a page for translation · Talk page · Signatures · Sandbox · Legal issues for editors