Toplum sağlığı girişimi/Kısmi engel/Yerel viki topluluklarında kullanım için açıklama

Kısmi Engel projesi üzerinde çalışan Wikimedia Vakfı'ndaki yazılım geliştirme ekibi, yeni aracımızın kararlı bir sürümünü kullanmak için viki arıyor. Erken bir test viki olarak, bu araçta değişiklik yapmamız durumunda fikirleriniz ve geri bildirimleriniz doğrudan etkileyecektir.

Kısmi engel nasıl çalışır

Special:Block sayfasında bulunan "Kullanıcıyı engelle" aracında, bir hizmetlinin bir engeli "Kısmi" olarak ayarlamasına izin verecek yeni bir seçenek görünecektir. Aracın geri kalanı bugün olduğu gibi görünecek ve çalışacak, bu da bir süre sonu ve nedene izin verecek.

 • Kullanıcılara veya IP editörlerine karşı kısmi engeller ayarlanabilir.
 • Kısmi bir enhel seçildiğinde, hizmetli bir kullanıcının düzenlemesini ve/veya tüm ad alanlarını engellemek için 10 sayfaya kadar seçim yapabilir.
 • Mevcut olmayan bir sayfadan ("kırmızı bağlantı" olarak da bilinen) bir kullanıcıyı engellemek mümkün olmayacaktır, ancak bir kullanıcı bir sayfadan engellenirse ve bu sayfa silinirse, kullanıcı geri yüklenirse, yine de sayfadan engellenecektir.
 • Bir engel ayarlandığında, günlük, engelin site genelinde mi yoksa kısmi mi olduğunu gösterir. Engel kısmi ise, günlük girişi engele dahil olan sayfaların ve ad alanlarının adlarını içerecektir.
 • Bir kullanıcı engellendiği bir sayfayı düzenlemeye çalıştığında, kendisine o sayfayı düzenleyemeyeceğini, ancak diğer sayfalarda engellenmediğini söyleyen bir mesaj görürler. Mesaj ayrıca engelleme nedenini, son kullanma tarihini ve engellemeyi ayarlayan hizmetliyi de gösterecektir.

Testten öğrenilecek şeyler

 1. Bir kullanıcının engellenmesi gereken sayfa sayısı için uygun bir sınır nedir? İlk versiyonda sınır 10'dur, ancak herhangi bir sayı olabilir.
 2. Günlüklerin okunması kolay tutulurken doğru ve özel günlüğe izin vermek için kısmi engeller nasıl günlüğe kaydedilmelidir?
 3. Kısmen engellenen bir kullanıcının kullanıcı veya kullanıcı konuşma sayfasını bir kişi düzenlediğinde bir uyarı görünmeli mi?
 4. Oluşturulması gereken hangi özellikler eksik?
 5. Bir hizmetlinin kısmi bir engelin nasıl ayarlanacağını anlaması için vikide işlemin yeterli açıklaması var mı?
 6. Bir hizmetlinin ne zaman kısmi bir engelleme yapacağına ilişkin yeterli politika ve yönergeler var mı?

Nasıl geri bildirimde bulunabilirsiniz

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için lütfen yerel vikinizde nereye bakmamız gerektiğini bize bildirin.

Özel öneriler göndermek istiyorsanız e-posta yoluyla geri bildirim almaya açığız. Bana spoore wikimedia.org adresinden ulaşabilirsiniz