İletişim/Wikimedia markaları/2030 hareket markası projesi

This page is a translated version of the page Communications/Wikimedia brands/2030 movement brand project and the translation is 60% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Türkçe • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎kurdî • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎suomi • ‎vèneto • ‎русский • ‎العربية • ‎日本語


Özgür bilgi projelerimiz küresel bir hareket tarafından oluşturuldu. Ne var ki, 15 yılın ardından "Wikimedia"" ismi dünyada tanınmamaya ve kafa karıştırıcı olmaya devam ediyor. Bu yüzden de kim olduğumuzu açıklamada, çalışmalarımızın etkisini göstermede ve insanları davet etmede etkisiz bir araç haline geldi. Wikipedia adı ise aksine dünya-çapında biliniyor fakat daha geniş bir projeler ve topluluklar ekosisteminin bir parası olarak anlaşılmıyor. Vakıf birbirine bağlı, küresel bir hareket olarak kim olduğumuzu ileten bir marka teklifi için Wikipedia ismini merkez bir referans noktası olarak kullanmayı planlıyor.

Önerilen hareket markası; hareket, iştirakler ve Vakıf için bir adlandırma sistemi ve bir tasarım sisteminden oluşacak. Tüm topluluklar ve iştirakler geliştirilmesi için katılmaya davetlidir. Eğer önerilen marka sisteminin kullanımı Mütevelli Heyeti tarafından onaylanırsa Vakıf tarafından uygulanacak ve gereksinimlerine bağlı olarak tercih eden iştiraklere açık olacak.

Haberler

Interconnection (Bağlantı) ortak kavramını tanıtan video (rapora bakınız.)
Naming Convention Proposals Presentation
 
Wikimedia Brand Strategy 2020 presentation (proposal)

Etkinlik ve güncellemeler listesi. Tam liste için şuraya bakınız: Takvim.


Sorun cümlesi

Kişiler, projeler, teknoloji, içerik ve değerleri içeren bir ekosistemi nasıl ifade edersiniz? Bunu tek bir isimle nasıl yaparsınız? Peki ya bir tasarımla?

2003'te "Wikimedia"'yı projeler arasındaki birbirine bağlı bilgi için olduğu gibi o bilgiyi ortaya çıkaran topluluklar ve iştirakleri tanımlamak için de kullanmaya başladık. Fakat araştırmalardan öğrendik ki, "Wikimedia" dünyadaki bir çok kişinin anladığı ya da tanıdığı bir kelime değil. Ve Wikipedia ise küresel olarak tanınıyorsa da daha geniş özgür bilgi projelerinden ve onları destekleyen topluluklardan bağlantısız kalıyor.

Bu bağlantısız oluş, 2030 stratejik yönümüzü gerçekleştirmemizi etkiliyor: eğer dünya kim olduğumuzu bilmezse, vizyonumuzu paylaşan herkesin bize katılabilmesini nasıl sağlarız? eğer dünya hareketimizin bağlantılı projelerini ve topluluklarını anlamazsa, nasıl özgür bilgi ekosisteminin temel altyapısı oluruz? Güçlü, birleşik bir marka oluşturmak kim olduğumuzu, ne yaptığımız iletecek, tüm ardalanlardan insanlara bize katılmaları ve hareket hedeflerimize ulaşmada yardım etmeleri için ilham verecek.

Amaçlar

Bu proje, kim olduğumuzu netleştirmek, yeni katılımcıların giriş noktalarını sadeleştirmek ve katılımı büyütmek için hareketimizin markasını geliştirmeyi amaçlıyor. Bu amaca ulaşmak için hareketimizin en tanınmış markasını, Wikipedia'yı, merkez referans noktası olarak alıyor. Bu projenin gelişimi, 2019 yılı araştırma ve istişareleri sonucunda (aşağıya bakınız) ortaya çıkan " iyi bir hareket markasının özellikleri" bilgisine dayanır ve proje ilerledikçe yeni geri bildirimleri entegre eder.

Teklif edilecek marka tasarım sistemi bir adlandırma sistemi ve marka tasarımından oluşacak. Marka tasarımının logolar ve tasarım stilleri (yazı tipleri, renkler ve kullanıma hazır şablonlar gibi) içermesi bekleniyor. Bu marka sistemi, eğer kullanımı onaylanırsa, Vakıf tarafından kullanılacak ve isteyen iştiraklerin kullanımına açık olacak. Projelerin içeriğinde değişiklikler önermeyecektir.

Bu proje Wikimedia Vakfı'nın orta-dönem planındaki Marka Farkndalık önceliğini desteklemektedir.

İyi Bir Hareket Markasının Özellikleri (Hareket Markalama Kriteri)

2019'da 2030 araştırma ve planlama topluluk değerlendirmesi sonuçları, topluluk tarafından 2030 Hareket Markası Projesi'ne yol göstermesi gereken altı nitelik/kriter ortaya koydu. Bu noktaların bir kısmı 2020'de gönüllüler tarafından başlatılmış Vakıf kendini Wikipedia olarak İsimlendirmeli mi istişaresinde pekiştirildi.

Bu nitelikler Altı Hareket Markası Kriteri olarak adlandırılmaktadır.

 1. 'Marka, organizasyonlar ve projeler arasındaki ayrıma ilişkin karışıklığı azaltmalı' , platformun, gönüllülerin, bağlı kuruluşların ve Vakfın harekette hangi rolleri oynadığını açıkça tanımlamalı.
 2. 'Marka, hareketin itibarını korumalı ve geliştirmeli' ', içeriğimize ve katkı sağlayanlara güveni attırmalı.
 3. 'Markalama kardeş projelere fayda sağlamalı' '. Böylece Wikipedia'nın uluslararası popülerliği ve hareketin merkezinde oluşu, ilgili projelerin kullanımı ve katılımı artırmak için kullanılmalı.
 4. 'Marka, hareket katılımcıları ve iştirakleri için yasal ve hükûmet risklerini hafifletmelidir' , böylece gönüllüler serbest tartışma politikalarımıza düşman yerlerde Wikipedia içeriğinden ötürü suçlanmamlı veya cezalandırılmamalıdır.
 5. 'Markalaşma hareketimizi büyütmeli' 'Dünyanın dört bir yanındaki yeni kullanıcılara, katkıda bulunanlara, bağışçılara ve iş ortaklarına hitap etmeli ve 2030 yönümüzde bize katılmaya davet etmeli.
 6. 'Markalaşma kademeli olarak uyarlanmalı ve benimsenmelidir' , topluluk gruplarının Vakıf desteği ile kişiselleştirilmiş ve yerelleştirilmiş bir şekilde sisteme tercihleri doğrultusunda katılmalarına olanak sağlanmalı.

Several of these points have been reinforced in 2020 by the volunteer-initiated RfC Should the Foundation call itself Wikipedia, with a seventh quality being added at the conclusion of that RfC:

 1. The Foundation should not use the name Wikipedia, as a significant majority of the community has found it unacceptable for the Foundation to use the name Wikipedia to refer to itself.

Siz de katılın

Herkesi katılmaya davet ediyoruz. Özellikle de hareket iştiraklarinin tamamının katılımını bekliyoruz çünkü bu proje ile geliştirilen marka sisteminin hedef kullanıcıları onlar.

Project tartışma safyasında geri bildirimlerinizi ve sorularınızı paylaşabilirsiniz. Proje ekibine özel olarak şu adresten yazabilirsiniz brandproject wikimedia.org. Sık Sorulan Sorulara bakınız!

Süreç

Bu açık uçlu bir marka süreci. Süreç, yenilemedilir yani oluşturacağız, geri bildirim alacağız, yolda ilerlerken düzeltmeler yapacağız. Topluca cevaplayacağımız bir çok açık soru olacak. Herhangi bir çözüm üzerinde birleşmeden önce ayrışmayı bekliyor ve memnuniyetle karşılıyoruz.

Kabaca proje aşamaları bunlardır ve değişebilir.

 • Concept development - completed (January to April)
 • Naming conventions for discussion (June - July)
  • Foundation participation paused through at least March 2021

Sürecin her aşaması proje takviminde belgelenmiştir.

Roller ve Sorumluluklar

Wikimedia Hareketi

 • Marka ğı - Marka kavramı oluşturma ve tasarım sürecine Snøhetta (proje tasarım ortağı) ve Vakfı çalışanları ile rehberlik eder.
 • Hareket çapındaki gönüllü topluluklar (projeler arası, topluluk listeleri ve köy çeşmeleri) - teklif edilen isimlendirme, tasarım ve marka öğeleri hakkında endişeleri, gereksinimleri ve geliştirme önerilerini vurgulamak üzere görüş bildirir.

Wikimedia Vakfı

 • Yönlendirme Komitesi - Marka gelişimine bilgi sağlar. Bağış Toplama, Hukuk / Politika, Teknoloji, Ürün, Finans ve Yönetim temsilcileri.
 • Marka Proje ekibi - Proje gelişimine ve dokümantasyona liderlik eder ve Hareket, Vakıf ve Snøhetta arasındaki uyumu sağlar.
 • Yönetici Liderlik ve Mütevelli Heyeti - Marka önerilerini inceler ve değerlendirir.

Snøhetta (proje tasarım ortağı)

 • Tasarım çalışmasını yürütür. Hareketin incelemesi için Marka teklifleri üzerinde çalışır.

Ayrıca bakınız