Komunikace/Zvukové logo

This page is a translated version of the page Communications/Sound Logo and the translation is 100% complete.
Sound Logo

Ahoj a vítejte

V dnešní době mohou lidé klást počítačům a chytrým zařízením otázky "svým hlasem" a hlavní vyhledávače, které slouží veřejnosti, se dotazují projektů Wikimedia, aby na ně odpověděly. Bez zvukového loga jako prostředku k identifikaci obsahu Wikimedia veřejnost bohužel ne vždy ví, že tyto znalosti pocházejí z Wikimedia, důvěryhodného zdroje ověřitelných informací. Proto, stejně jako tomu bylo v minulosti s jinými grafickými logy, připravuje nadace Wikimedia veřejnou soutěž na zvukové logo Wikimedia. Zvukové logo (podobně jako grafické logo) je zvuk, který by reprezentoval Wikimedii a odlišoval ji od ostatních médií, aby pomohl její identifikaci a rozpoznání veřejností.

První fáze tohoto projektu probíhala od listopadu 2021 do dubna 2022. Výše uvedená sekce často kladených otázek (viz FAQ) obsahuje mnoho podrobných otázek a odpovědí, které byly vypracovány během předběžných rozhovorů s členy komunity. S potěšením můžeme konstatovat, že zpětná vazba, kterou jsme během této doby obdrželi, byla pozitivní, a proto pokračujeme v soutěži o zvukové logo Wikimedia.

Vzhledem k tomu, že se tato soutěž týká zvuku, a nikoli obrazového materiálu, budou se požadavky na přihlášky a podobu soutěže lišit od předchozích soutěží o logo. Někomu například může trvat minutu, než si prohlédne mnoho různých "obrázků" a vybere si oblíbený, ale u zvukových nahrávek je třeba "přehrát každý jednotlivý návrh, aby mohl být posouzen", a to zabere čas, i kdyby měly být nahrávky omezeny na pouhých pět sekund.

Protože se jedná o zcela nový proces pro komunitu Wikimedia, organizační tým se domnívá, že způsob společného hraní a zkoumání zvuku bude užitečný... a zábavný. Sestavili jsme seznam nápadů a témat, která by mohla popisovat, co Wikimedia představuje, spolu se zvukovými nahrávkami, které by mohly být použity. Tato zvuková laboratoř je určena k tomu, abyste ji doplňovali (a upravovali) a rozvíjeli a experimentovali s nápady a tématy jaké by mohlo být zvukové logo. Není určena k předepisování, ale jako podnět ke konverzaci.

Níže přidejte své uživatelské jméno

Přidejte sem své uživatelské jméno, abyste získali další informace o soutěži a byli informováni o jejím průběhu.

Připojte se

Konverzace v komunitě

 
Prezentace - Sound Logo komunitní rozhovory v Květnu 2022
Virtuální setkání Wikimedia Sound Logo z pátku 27. května 2022

Druhá fáze soutěže o zvukové logo Wikimedia zahrnovala otevřené komunitní rozhovory o návrhu soutěže (jejíž slidy si můžete prohlédnout zde). Proběhla dvě setkání, 27. května a 2. června. Videozáznam z 27. května je k dispozici zde. Prezentace zahrnovala rozebrání zvukového loga TED, ukázku několika základů používání zvukového softwaru Audacity a základů nahrávání zvuku, shrnutí návrhu soutěže a jeho vývoje a otázky a odpovědi.

Více zde.

Časová osa

Předběžný harmonogram soutěže je uveden níže. Hodláme jej průběžně aktualizovat, ale může se měnit podle potřeby.

říjen 2021 do únor 2022 březen + duben 2022 květen + červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 říjen 2022 listopad 2022
Fáze 1: Základní osvěta a diskuse Příprava projektového týmu Fáze 2: Oslovení komunity a diskuse návrh soutěže na základě rozhovorů a podnětů Události se zvukovým logem na Wikimanii Fáze 3: Soutěž Výběr do užšího výběru, hlasování Hlasování
Události komunity (odkaz), první diskuse o rozsahu Odkaz Diskuse o návrhu soutěže s komunitou Finalizace soutěžního návrhu

Pro srovnání, časové lhůty úspěšných snah o budování značky byly:

Projekt červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 říjen 2020 listopad 2020 prosinec 2020 leden 2021 únor 2021 březen 2021
Logo MediaWiki Návrhy a diskuse Návrhy a diskuse, první kolo hlasování První kolo hlasování, předběžné právní ověření, druhé kolo hlasování Druhé kolo hlasování, vybrání loga Právní prověření
Logo Wikifunkcí Brainstorming, nastavení pravidel, finalizace pravidel Návrhy a diskuse Hlasování, vybrání loga*
  • Právní prověřování a zdokonalování loga Wikifunkcí pokračovalo až do října 2021.


Projektový tým

Jsme Lena Traer, Mathoto Matsetela a Tas Elias z týmu Brand Studio nadace Wikimedia, Victor Grigas, náš kontaktní pracovník pro komunitu, a Kelsi Stine-Rowe a Mehrdad Pourzaki z týmu Movement Communications. Společně zkoumáme možnost vytvoření zvukového loga, jak bylo uloženo v posledním rozhodnutí o tvorbě značky správní rady nadace Wikimedia.

Fáze 1 propojení s komunitami

Níže je uvedena tabulka všech míst - minulých i budoucích -, kde se kromě naší diskusní stránky spojujeme s wikipedisty a hovoříme o projektu zvukového loga. Pokud byste chtěli tým pozvat na svou akci nebo si domluvit telefonát, abychom si o projektu popovídali, napište nám prosím soundlogo wikimedia.org. V případě potřeby se můžeme domluvit na tlumočení, abychom mohli hovořit se skupinami v jiných jazycích než v angličtině.

Název skupiny nebo diskuse Souhrn Poznámky k události
WikiArabia - Kulatý stůl konference, 15 říjen 2021 Tas a Samir ze týmu Brand Studio a Kelsi z Movement Communications se spojili s přibližně 25 dobrovolníky v rámci kulatého stolu o zvukovém logu na konferenci WikiArabia 2021. Tas představil úvod do zkoumání zvukového loga pro obsah Wikimedie, do kterého se nezapojil žádný z návštěvníků a v rámci hovoru nebyly položeny žádné otázky, ale přítomní byli o této možnosti informováni. Viz odkaz na program a poznámky.
Strategická síť poboček Wikimedia - prezentace a otázky a odpovědi, 31 říjen 2021 (obě setkání) Kelsi z týmu zvukového loga se na prvních říjnových setkáních SWAN 2021 spojila s přibližně 30 dobrovolníky z celého hnutí. Myšlenka zvukového loga byla přijata obecně pozitivně, včetně otázek týkajících se ochranných známek, používání dobrovolníky a toho, zda by zvukové logo mohlo obsahovat slova. Dobrovolníci také projevili nadšení z nadcházející soutěže o zvukové logo tím, že se ve vedlejším chatu podělili o nápady na logo.

Na druhém setkání SWAN, které se konalo 31. října v 18:30 UTC, se tým Brand Studia (zastoupený Mathotem, Zackem a Samirem) spojil s přibližně 40 dobrovolníky. Tým Brand Studia poděkoval nominovaným komunitním poradcům, kteří pomohli nasměrovat další kroky práce na značce, která zahrnuje plány na rozšíření flexibilních možností pojmenování, pilotní projekt jednotné komunity, aktualizaci stávajícího portálu s pokyny pro značku na metě a průzkum zvukového loga. Účastníci oslavovali pozitivní dopad barevného dopisu k hnutí a obecně byli potěšeni tím, že se iniciují projekty značky, které hnutí znovu a jistěji podporují. Pozitivní zájem a užitečné návrhy se týkaly také projektu zvukového loga, zejména pokud jde o to, že vyžaduje jasné pokyny pro jeho používání.

Viz odkaz na událost a poznámky.
Výbor pro komunikaci, 26. října 2021 Mathoto, Tas a Lena z týmu zvukového loga se připojili k pravidelné schůzce komunikačního výboru, která se konala 26. října 2021 (přítomno 9 členů komunity). Mathoto se podělil o přehled dalších kroků v oblasti značky a představil myšlenku průzkumu zvukového loga. Obdrželi jsme užitečné návrhy týkající se zarámování myšlenky projektu a inspirace pro soutěž o zvukové logo.
WikiIndaba WikiIndaba- Kulatý stůl konference, 04 listopad 2021 Tým studia značky uspořádal na konferenci Wiki Indaba 2021 kulatý stůl oddělení komunikace WMF. Mathoto se podělil o přehled dalších kroků v oblasti značky se zaměřením na to, jak bude nadace aktualizovat stávající portál s pokyny pro značku Wikimedia na metě, a Tas sdílel informace o projektu Sound Logo. Sound Logo nevyvolalo žádný pozoruhodný ohlas, protože mnoho komentátorů chtělo vědět více o aktualizacích směrnic značky a školeních plánovaných na příští rok. Další informace naleznete v odkazu na událost a v poznámkách k zasedání.
Wikimedia CEE Online Meeting - Kulatý stůl konference, 06 listopad 2021 Tým Brand Studia (Mathoto, Tas, Samir) se spojil s přibližně 30 dobrovolníky ze střední a východní Evropy v rámci kulatého stolu oddělení komunikace WMF na Wikimedia CEE Online Meeting 2021. Mathoto zrekapituloval usnesení rady pro práci se značkou, Tas představil úvod do zkoumání zvukového loga pro obsah Wikimedia a Samir prezentoval projekt konsolidace a aktualizace směrnic pro značku Wikimedia. Zvukové logo se setkalo s dobrým přijetím a velkým zájmem. Několik komunit se podělilo o kreativní nápady na zvuky, stávající případy použití (například mluvená Wikipedie a WikiQR) a nové případy použití (například pohyblivé audiovizuální logo pro obsah Wikimedia). Můžete si prohlédnout program a nahrávky.

Frankofonní konference WikiConvention - kulatý stůl konference, 20 listopad 2021

Tas a Kelsi z týmu zvukového loga prezentovali nový projekt zvukového loga před asi 50 účastníky frankofonní konference WikiConvention. Odezva publika byla celkově pozitivní a padaly dotazy, zda bude mít zvukové logo také doprovodné pohyblivé vizuální logo, jak dobře bude projekt podporovat menšinové jazyky, zda bude zvukové logo obsahovat řeč nebo text a zda bude zvukové logo jazykově neutrální. Můžete si prohlédnout odkaz na událost a poznámky k setkání.


Reference