Усогласување за канадските домородни јазици на Википедија

This page is a translated version of the page Canadian Aboriginal Languages Wikipedia Coordination and the translation is 17% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎eesti • ‎español • ‎français • ‎galego • ‎magyar • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎svenska • ‎čeština • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎українська • ‎العربية • ‎مصرى • ‎मैथिली • ‎ไทย • ‎中文 • ‎ꯃꯤꯇꯩ ꯂꯣꯟ

Canadian Aboriginal Languages projects

Native language families and isolates in North America.

Во Канада се говорат преку 50 домородни јазици. Страницава има за цел да гу усогласува напорите на учесниците на разните википедии на канадските домородни јазици. На говорниците на овие јазици им нуди место да најдат искусни учесници кои би им помогнале во создавањето и развојот на нивната википедија.

Википедии на канадски домородни јазици

See also:

Во инкубаторот

Учесници

Корисни врски

Useful links

Internal to Wikimedia

External links