Abstraktní Wikipedie/Aktualizace/2023-01-19

This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia/Updates/2023-01-19 and the translation is 100% complete.
Aktualizace Abstraktní Wikipedie Translate

Abstraktní Wikipedie prostřednictvím e-mailového seznamu Abstraktní Wikipedie na IRC Wikifunkce na Telegramu Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na Twitteru Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na YouTube Webové stránky Wikifunkcí Translate

Stav Wikifunkcí v lednu 2023

Kde jsme?

Vzhledem k tomu, že se jedná o náš stý zpravodaj a že je to také dobrý způsob, jak zahájit rok 2023, chtěli jsme poskytnout obecný přehled o stavu projektu a o tom, co zbývá udělat před jeho spuštěním.

V loňském roce jsme zaznamenali velký pokrok. Spustili jsme Betu Wikifunkcí a zaznamenali jsme v ní určité zapojení uživatelů - děkujeme všem, kteří si ji vyzkoušeli! Také jsme měli účast stážistů z Google.org, což vedlo k určitému přeskupení naší práce, abychom se přizpůsobili omezené dostupnosti specifických dovedností. Byl to rušný rok!

 
Funkce ve Wikifunkcích na začátku roku 2022
 
Funkce ve Wikifunkcích na začátku roku 2023
 
Objekt ve Wikifunkcích na začátku roku 2022
 
Objekt ve Wikifunkcích ve vývoji

Wikifunkce již poskytují velké množství funkcí:

 • Uživatelé mohou volat funkce
 • Wikifunkce umožňují spouštět implementace v Pythonu a v JavaScriptu
 • Wikifunkce umožňují skládat implementace z funkcí, které jsou nakonec napsány v různých programovacích jazycích
 • Wikifunkce umožňují tvořit uživatelsky definované typy a uživatelsky definované validátory pro tyto typy
 • Přispěvatelé mohou vytvářet instance uživatelsky definovaných a předem vytvořených typů a ukládat je na wiki
 • K dispozici je snadno použitelné workflow pro vytváření funkcí
 • Generické typy a generické funkce jsou podporovány backendem, což umožňuje výkonné implementace
 • Funkce mohou mít několik implementací a backend vybere implementaci, která bude spuštěna pro dané volání funkce
 • Testy jsou prováděny proti daným implementacím
 • Komunita může schvalovat a deaktivovat jednotlivé implementace a testy, což komunitě umožňuje zjistit, co která funkce přesně znamená
 • Celý frontend je plně vícejazyčný a podporuje zobrazování a úpravy štítků ve stovkách jazyků
 • Stránky fungují jak na počítači, tak na mobilu. Jsme nadšeni, že můžeme poskytnout prostředí, ve kterém mohou uživatelé mobilních zařízení využívat a také vytvářet funkce.
 • Při spuštění funkce se shromažďují různá metadata, která jsou k dispozici v uživatelském rozhraní.

Zrovna před dvěma týdny se mě moje osmiletá dcera ptala, na čem pracuji, a já jsem ji krátce seznámil s Wikifunkcemi. Ukázal jsem jí funkci reverse (obrátit) na Wikifunkcích a ona se náramně bavila tím, že vymýšlela zdánlivě nesmyslné řetězce, které zadala do Wikifunkcí, spustila funkci a systém nám zobrazil neslušná slova.

V posledních několika týdnech jsme se soustředili na změnu harmonogramu a priority funkcí, abychom se rychle posunuli ke spuštění.

V současné době jsme uprostřed navrhování a implementace uživatelského rozhraní. Na dvou párech snímků obrazovky níže si můžete prohlédnout změny, které již byly provedeny, a změny, na kterých pracujeme.

Prozatím si můžete prohlédnout náhled nového prohlížeče objektů a porovnat jej se současným prohlížečem objektů na platformě Beta. Interaktivní funkce u složitých objektů jsou obzvláště zajímavé pro hraní a porovnávání. Toto zobrazení je nyní ve fázi intenzivního vývoje.

Také jsme vydali významnou opravu pro trvalé ukládání výsledků testů do cache, která pomůže vyřešit některé závažné problémy s výkonem, kterých si mohli všimnout mnozí návštěvníci betaverze. Navíc brzy umožní další významný krok: na základě metadat výsledků testů začne backend vybírat výkonnější implementace. Zatímco v současné době vybírá implementaci náhodně, v blízké budoucnosti bude podstatně chytřejší.

Co zbývá?

Jaké jsou hlavní úkoly, které chceme splnit před spuštěním Wikifunkcí?

 • zajistit, aby vyhodnocování funkcí probíhalo vždy správně; zbývá vyřešit několik tvrdohlavých okrajových případů (současná fáze, θ, Cíl 2)
 • dokončit návrh a implementaci uživatelského rozhraní, aby čtenáři a přispěvatelé měli z používání Wikifunkcí příjemný zážitek (současná fáze, θ, cíle 5, 9 a 10)
 • vytvořit a spravovat uživatelská práva relevantní pro Wikifunkce, protože existuje několik nových práv, které současné wiki nemají (současná fáze, θ, Cíl 6)
 • zobrazit historii úprav / diffy, aby bylo možné porozumět změnám ve wiki (současná fáze, θ, Cíl 6)
 • opravit několik problémů s hlášením chyb (další fáze, ι)
 • poskytnout přepínač jazyků pro webové stránky, aby uživatelé mohli používat a číst Wikifunkce ve svém jazyce (další fáze, ι)
 • shromažďovat metriky, které nám pomohou pochopit, jak se Wikifunkce vyvíjí, a rozpoznat příležitosti a úzká hrdla systému (další fáze, ι)
 • zprovoznit vyhledávání, aby se lidé mohli lépe orientovat (další fáze, ι)
 • umožnit uživatelům psát dokumentaci k jejich vlastním funkcím, vysvětlit jejich funkce a podpořit jejich používání (další fáze, ι)

Stále je před námi spousta práce. Pokrok můžete sledovat buď na betaverzi, kde běží nejnovější vývojová verze, nebo prostřednictvím těchto zpráv, kde budeme o našem postupu i nadále informovat.

Těšíme se na rok 2023!

Aktualizace vývoje ke dni 13. ledna 2023

 • Významný pokrok v rámci cíle 4 (Implementace zobrazení funkcí). V rámci závěrečné akce jsme uzavřeli dvě ze tří kritických uživatelských cest (napojení implementace a vytvoření definice funkce) spojených s tímto cílem a určili zbývající úkoly pro tento cíl. Od té doby bylo možné uzavřít všechny kromě jednoho a poslední (implementace oddělení polí a změn bloků) je v procesu revizi. Je velmi pravděpodobné, že příští týden uzavřeme i tuto poslední kritickou cestu uživatele v rámci tohoto cíle, včetně samotného Cíle 4.
 • Pracovní tým Experience se přesunul na Cíl 5 (Implementace výchozího prohlížeče objektů). Tento týden jsme se dočkali uzavření návrhu pro seznamy a dokončení prvních částí.
 • V Cíli 3 (Meta-data) nám zbývají už jen tři úkoly! Konečně se do procesu review dostal větší patch, který se připravoval od srpna a který výrazně zlepší výkonnost systému.
 • Měli jsme první dobrovolnický koutek v tomto roce. Tentokrát jsme použili Jitsi (ale nemohli jsme použít instanci nadace) a zúčastnilo se ho sedm dobrovolníků. Sezení bylo živé a mělo mnoho dotazů a doufáme, že se nám podaří získat nového dobrovolníka vývojáře do našeho širšího ekosystému.