Abstraktní Wikipedie/Aktualizace/2022-08-09

This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia/Updates/2022-08-09 and the translation is 100% complete.
Aktualizace Abstraktní Wikipedie Translate

Abstraktní Wikipedie prostřednictvím e-mailového seznamu Abstraktní Wikipedie na IRC Wikifunkce na Telegramu Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na Twitteru Wikifunkce na Facebooku Wikifunkce na YouTube Webové stránky Wikifunkcí Translate

Beta Wikifunkcí

S potěšením vás všechny zveme na betaverzi Wikifunkcí!

Již dlouho jsme plánovali vytvořit betaverzi Wikifunkcí, ale měli jsme pocit, že náš prototyp ještě není dostatečně stabilní pro veřejnou betaverzi. Společným úsilím se naši inženýři spolu s kolegy z Google.org zasadili o to, aby systém fungoval natolik dobře, že si zaslouží vydání betaverze. Bez dalších okolků tedy můžete navštívit betaverzi Wikifunkcí na adrese wikifunctions.beta.wmflabs.org/wiki/Wikifunctions:Main_Page.

Děkujeme, Lucasi! Jsme vděčni Lucas Werkmeister, který po celou dobu provozoval testovací instanci NotWikilambda. Lucas prokázal komunitě i vývojovému týmu nesmírnou službu, když na začátku vytvořil veřejnou instanci WikiLambdy, díky které si mnozí mohli náš prototyp vyzkoušet. Lucasova služba bude mít v historii WikiFunkcí vždycky zvláštní místo, a to nejen kvůli NotWikilambdě. Pochopili jsme, že NotWikilambda bude nyní ukončena, protože nám dobře posloužila. Lucas je živoucím příkladem toho nejlepšího v naší komunitě.

Co jsou Wikifunkce? Wikifunkce budou novým projektem nejvyšší úrovně nadace Wikimedia, který v současné době vyvíjíme. Wikifunkce budou místem, kde bude moci každý společně vytvářet a udržovat knihovnu kódových funkcí. Cílem Wikifunkcí je podporovat projekty Wikimedia i mimo ně a umožnit všem volat a opakovaně používat funkce ve světových přirozených a programovacích jazycích. To je našim cílem. Mnoho základních funkcí by pro vás mělo být k dispozici již nyní.

V betaverzi je spuštěna nejnovější verze kódu, která je obvykle jen o několik minut pozadu za vývojovými verzemi. To platí jak pro kód MediaWiki "WikiLambda", tak pro back-endové služby orchestrátoru a evaluátoru, které provádějí volání funkcí pro uživatele.

Poznámka: Veškerý obsah v betaverzi může být kdykoli odstraněn, takže se nespoléhejte na to, že beta bude mít trvalý obsah.

Co funguje? Co byste měli být schopni dělat na betaverzi Wikifunkcí už teď? Měli byste být schopni

 • Volat funkce a zobrazit výsledky jejich volání
 • Vytvořit nové a upravit stávající funkce
 • Vytvářet a upravovat implementace v jazyce JavaScript nebo Python a skládat je z jiných funkcí
 • Vytvářet a upravovat testery
 • Propojit testery a implementace s funkcemi
 • Vytvářet a upravovat typy
 • Vytvářet a upravovat instance typů
 • Vytvořit funkce pro uživatelsky definované typy

To vše by mělo fungovat na jakémkoli moderním zařízení, ať už mobilním nebo stolním, a v různých přirozených jazycích.

Jednou z věcí, která je v současné době trochu neúplná a která bude vylepšena, je pracovní postup pro vytváření implementací v kódu pro funkce, které přijímají nebo vracejí uživatelsky definované typy. Je to možné, ale může být trochu obtížné to naprogramovat. Tuto část chceme přepsat.

Co nefunguje? Mnoho věcí zatím nefunguje. Vytvoření implementace nebo testeru se nejlépe provádí tak, že vytvoříte nový objekt a jako typ vyberete "Implementace" nebo "Tester" a poté vyberete příslušnou funkci. Pro jejich připojení byste museli použít "Editor zpětných odkazů", který je viditelný, jakmile jste v režimu úprav funkce. Další velké chybějící části:

 • Vyhledávání. V současné době je nejlepší možností, jak najít to, co již na wiki je, a prohlédnout si existující stránky, nikoliv pomocí vyhledávání, ale pomocí seznamu objektů. Nejužitečnějšími seznamy zde budou pravděpodobně seznam funkcí a seznam typů.
 • Nastavení jazyka není stabilní. Přidáním parametru uselang do adresy URL můžete vidět, jak stránka vypadá v jiném jazyce, ale po přechodu na jinou stránku se nastavení opět ztratí. Chcete-li jazyk zobrazení nadobro změnit, přihlaste se k jeho nastavení.
 • Uživatelská práva. To znamená, že v současné době můžete upravovat věci, které byste neměli. To znamená, že můžete provádět úpravy, které věci špatně poškodí. Prosím, neupravujte základní datový model ani nedělejte takové věci, jako je přidání třetí logické hodnoty.
 • Dokumentace. Místo, kam ukládáme dokumentaci ke každé funkci apod., zatím není implementováno. Prozatím můžete dokumentaci obejít a přidat ji na příslušné diskusní stránky.

Kromě těchto větších chybějících částí není v pořádku ani mnoho menších částí. Chybí záznam o tom, jaké funkce se používají, a tedy i seznam oblíbených funkcí. Chybí dokumentace, která by lidi na Wikifunkcích přivítala nebo jim pomohla se v systému vyznat. Neexistuje žádný systém, který by zobrazoval rozdíly v úpravách funkcí. Neexistují žádné zprávy o údržbě, které by komunitě pomáhaly najít funkce, které je třeba opravit, přeložit nebo rozšířit. Nebojte se nahlásit věci, které vám chybí, i když o mnoha z nich víme. Doufáme, že budoucí vylepšení budou od nynějška mnohem hmatatelnější a viditelnější. Napsali jsme také návod na používání betaverze Wikifunkcí, kde jsme upozornili na několik aktuálních problémů a řešení.

Hlašte problémy a nápady na zlepšení. Co dělat, pokud narazíte na problém nebo máte nápad na vylepšení: buď založte úkol, nebo zkontrolujte, zda existuje úkol, a pokud ne, založte jej. Můžete si s námi také popovídat na IRC #wikipedia-abstractpřipojit se nebo Telegramové skupině, případně na diskusní stránce na Meta-wiki. Všechny úkoly a nápady se budeme snažit shromažďovat na nástěnce Phabricatoru. Neslibujeme, že se k některým chybám a nápadům dostaneme rychle.

Přispějte kódem. Pokud chcete přispět do kódu, bude to více než vítáno. Je potřeba udělat spoustu úklidových prací a nyní, když je k dispozici beta verze, by tyto úklidy a jejich účinky měly být mnohem viditelnější než dříve. Vaše příspěvky do kódu budou velmi vítány. Buď najděte něco, co chcete vylepšit pomocí bety, nebo si vyberte některý z našich úkolů označených jako fix-it. Mělo by jít o srovnatelně snadné a samostatné úkoly.

Aktualizace práce (k 5. srpnu 2022)

Výkon:

Generování přirozeného jazyka (NLG):

 • Dokončení návrhového dokumentu popisujícího šablonovací jazyk
 • Vypracování původního návrhu abstraktního zastoupení

Meta-data:

 • Zpřesněné hlášení o procesoru a paměti pro procesy spouštění Pythonu a JavaScriptu
 • Vyřešení zbývajících chybových stavů v testovací pipe-line
 • Dokončení kódu JavaScriptu pro dekonstrukci výsledků testovací pipeline a dokončení zapojení výsledků testovací pipeline do Vuexu

Zkušenosti:

 • Opraveno blokování spuštění bety, když se u implementace nezobrazovaly žádné argumenty
 • Oprava chybných názvů na stránkách, které nejsou funkce
 • [DESIGN] Předané návrhy komponentů tabulky