Image filter referendum/FAQ/sk

Referendum skončilo 30. augusta 2011. alšie hlasy sa neprijímajú.
Výsledky boli vyhlásené 1. septembra 2011.

Referendum o obrázkových filtroch

Organizácia

Toto je zoznam často kladených otázok (FAQ) a ich odpovedí. Ďalšie otázky a diskusia by mala byť vedená na Talk:Image filter referendum.

Čo sú obrázkové filtre? edit

Obrázkové filtre poskytnú prihláseným aj neprihláseným užívateľom možnosť jednoducho ukryť obrázky, ktoré si neželajú vidieť vrámci projektov Wikimedia.

Aké sú pravidlá? edit

  1. Jedná sa o voliteľný nástroj. Prehliadač klasicky načíta každý obsah Wikimedia. K aktivácii služby dochádza až vtedy, keď je celý obsah načítaný, aj to len na výslovnú žiadosť užívateľa.
  2. Jedná sa o osobné nastavenie. Všetky rozhodnutia majú dosah iba na Vás.
  3. Táto služba neodstraňuje obrázky úplne, iba ich skrýva. Každý skrytý obrázok môže byť kedykoľvek a jednoducho obnovený.
  4. Služba je kultúrne neutrálna a prístupná komukoľvek.
  5. Základným pravidlom je princíp najmenšieho prekvapenia.

Čo je princíp najmenšieho prekvapenia? edit

Princíp najmenšieho prekvapenia znamená, že užívateľ by nikdy nemal byť prekvapený obsahom, o ktorom neočakával, že by na neho mohol na stránkach Wikimedia naraziť. Keď kliknete na článok o cyklistike, neočakávate, že by ste mohli vidieť obrázky nahých cyklistov. Pri čítaní článku o zámkoch by ste napríklad neradi natrafili na násilné obrázky sexuálneho otroctva. Obrázkový filter Vám umožní urobiť rozhodnutia, ktoré znížia tieto riziká.

Ako to celé funguje? edit

Užívatelia - prihlásení aj neprihlásení - si budú mať možnosť vybrať z pripravených kategórií obrázkov tie, ktoré si želajú na stránkach Wikimedia nezobrazovať. Rovnako môžu ukryť individuálne obrázky v týchto skupinách vtedy, keď sa s nimi stretnú prvý krát. Tieto rozhodnutia môžu byť kedykoľvek vrátené do pôvodného stavu. Jednoduchým krokom môžu byť znovu zobrazené aj obrázky označené na skrývanie.

Ktoré obrázky bude možné ukrývať? edit

Skrývateľné obrázky budú rozdelené do skupín. Komunita vytvorí štruktúru kategórií a následne rozhodne, ktoré obrázky budú do nich umiestnené.

Aké dôvody viedli k zavedeniu tohto filtra? edit

Správna rada nadácie Wikimedia Foundation zadala nadácii a komunite úlohu navrhnúť a zaviesť túto službu do všetkých projektov Wikimedia v máji tohto roku na základe svojho rozhodnutia vo veci kontroverzného obsahu (dostupné v angličtine).

Správna rada týmto rozhodnutím reagovala na Správu o kontroverznom obsahu (dostupné v angličtine). Cieľom tohto dokumentu predloženého minulý rok v lete bolo pomôcť Rade a komunite, aby sa vysporiadala s už spomínaným typom obsahu, o ktorom sa vrámci projektov dlhodobo diskutovalo. Už samotná správa odporúčala zavedenie služby ako obrázkový filter. Nadácia prijala rozhodnutie získať názor užívateľov formou referenda.

Ako táto služba ovplyvní spôsob rozhodovania o obsahu projektov Wikimedia? edit

Vôbec ho neovplyvní. Služba neurčuje, aký obsah je na stránkach Wikimedia umiestnený. O tom rozhoduje komunita na základe platných pravidiel a doporučení. Služba Obrázkový filter iba umožňuje užívateľom si zvoliť, akým spôsobom sa má tento obsah zobrazovať.

Prečo sa to zavádza? edit

Služba sa zavádza kvôli umožneniu voľby a zvýšeniu spokojnosti užívateľov projektov Wikimedia. Preto sa očakáva, že tento krok povedie k zvýšeniu celosvetového využívania projektov Wikimedia. Pretože sa jedná o službu, ktorá zvyšuje osobný výber bez negatívneho vplyvu na iné osoby, umožňuje nám to ponúknuť užívateľom citlivejšie zaobchádzanie.

Je obrázkový filter istým druhom cenzúry? edit

Nie. Služba ovplyvní iba vizuálny dojem osoby, ktorá sa ju rozhodne využívať, a to iba v prípade, ak si ju nastaví sama. Neovplyvní žiadne ďalšie osoby. Celý obsah Wikimedie je kedykoľvek prístupný pre každého, kto si ho želá vidieť. Filter neodstraňuje žiaden obsah projektov Wikimedia a to ani pre tých, ktorý si ho aktivujú. Označený obsah je pre nich len dočasne skrytý.

Prečo sú v ankete položené zrovna tieto otázky? edit

Návrh obrázkového filtra je zatiaľ len v úvodnej fáze. Prvotné kroky si môžete prehliadnuť na stránke mw:Personal image filter. Tvorba sa riadi určitými pravidlami. Pred pokračovaním k ďalším fázam nás zaujíma Váš názor na dôležitosť týchto pravidiel. Výsledok ankety zohľadníme pri nasledovnom vývoji za plnej účasti komunity.