Image filter referendum/FAQ/et

Referendum lõppes 30. augustil 2011. Hääletada enam ei saa.
Tulemused avalikustati 1. septembril 2011.

Pildifiltri referendum

Organisatsioon

See on korduma kippuvate küsimuste ja vastuste loetelu. Üksikud küsimused ja muu arutelu on pildifiltri referendumi arutelulehel Talk:Image filter referendum.

Mis on isiklik pildipeitmisfunktsioon? edit

Isiklik pildipeitmisfunktsioon annab nii sisseloginud kui ka anonüümsetele kasutajatele võimaluse lihtsal viisil peita pildid, mida nad Wikimedia projektides näha ei taha.

Mis põhimõtete alusel see luuakse? edit

  1. See on vabatahtliku valikuga (opt-in) funktsioon. Vaikimisi laetakse brauseritesse kogu Wikimedia sisu. Funktsioon aktiveerub alles pärast seda, kui kogu sisu on üles laaditud, ning ka siis üksnes juhul, kui kasutaja on seda konkreetselt soovinud.
  2. See on isiklik süsteem. Sinu otsused mõjutavad üksnes sind ennast.
  3. Selle funktsiooni abil saab pilte peita, mitte kustutada. Lihtsa käsu abil saab iga peidetud pildi igal ajal nähtavale tuua.
  4. Funktsioon on kultuuriliselt neutraalne ning kõikehõlmav.
  5. Funktsiooni loomise aluseks on vähima jahmatuse põhimõte.

Mis on vähima jahmatuse põhimõte? edit

Vähima jahmatuse põhimõte tähendab, et kasutajaid ei tohiks üllatada sisu, mida nad Wikimedia veebilehtedel ei oota. Kui sa avad artikli jalgrattaspordist, ei eelda sa, et näed pilte alasti jalgratturitest. Kui avad artikli lukkudest, ei oota sa pilte - näiteks - seksuaalsest kinnisidumisest. Pildipeitmisfunktsioon lubab sul langetada otsuseid, mis sedalaadi võimalusi vähendavad.

Kuidas see funktsioon töötab? edit

Nii sisselogitud kui ka anonüümsed kasutajad saavad valida olemasolevatest kategooriatest pilditüübid, mida nad soovivad Wikimedia lehekülgedel peita. Nad võivad peita ka nendesse kategooriatesse kuuluvaid üksikpilte, kui neid kohtavad. Tehtud valikud on igal ajal tühistatavad. Peidetud pilti saab alati lihtsa käsu abil vaadata.

Milliseid pilte saab peita? edit

Peidetavad pildid rühmitatakse kategooriatesse. Kogukond otsustab kategooriate struktuuri ja määrab, millised pildid neisse kategooriatesse paigutada tuleks.

Mis on isikliku pildipeitja taust? edit

Wikimedia Foundationi nõukogu soovis möödunud maikuus, et WMF ja kogukond kujundaks ja rakendaks sellise funktsiooni kõigi Wikimedia projektide tarbeks. See oli osa nende otsusest häiriva sisu teemal.

See otsus oli nõukogu vastus häiriva sisu raportile, mis telliti eelmisel suvel, aitamaks nõukogul ja kogukonnal lahendada probleeme sellise sisuga Wikimedia projektides, kuna sel teemal on projektides juba ammu arutletud. Pildipeitmisfunktsioon oli üks raportis esitatud soovitustest. Otsuse uurida kaastööliste reaktsiooni uuele funktsioonile referendumi kaudu tegi WMF.

Kuidas mõjutab see funktsioon Wikimedia projektides tehtavaid sisuteemalisi otsuseid? edit

Mitte kuidagi. Funktsioon ei määra, milline sisu ilmub Wikimedia veebilehtedele. Selle otsustab Wikimedia kogukond praeguste poliitikate ja juhtnööride alusel. Isiklik pildipeitefunktsioon lubab vaid lugejatel ja teistel kasutajatel valida selle sisu vaatamiseks viisi, mis sobib nende isiklike eelistustega.

Miks see funktsioon rakendatakse? edit

Funktsioon rakendatakse, et suurendada Wikimedia projektide kasutajate valikuvabadust ja rahulolu. Nii eeldatakse, et see funktsioon tõstab Wikimedia projektide kasutamist kogu maailmas. Kuna see funktsioon suurendab mõne inimese valikuvabadust, mõjutamata negatiivselt teiste inimeste valikuid, võimaldab see meil teenida oma lugejaid ning teisi kasutajaid tagasisidestatumalt.

Kas pildipeitmisfunktsioon on tsensuur? edit

Ei. See funktsioon mõjutab üksnes selle inimese vaadet, kes otsustab seda kasutada, ning ainult sel viisil, nagu nad ise seda otsustavad. See ei mõjuta ühtki teist kasutajat. Wikimedia sisu kogu selle ulatuses jääb alati kättesaadavaks igale kasutajale, kes tahab seda näha. Pildipeitmisfunktsioon ei eemalda Wikimedia projektidest mitte mingit sisu, isegi mitte selle aktiveerijate jaoks. Valitud sisu on nende eest vaid ajutiselt peidetud.

Milliseid küsimusi selle referendumi käigus küsitakse? edit

Isikliku pildipeitmisfiltri kujundamine on alles algusjärgus. Esialgset tööd selle funktsiooni kallal võib näha aadressil mw:Personal image filter. See rajaneb teatud põhimõtetel. Enne, kui me dunktsiooni väljatöötamist jätkame, tahame saada teie hinnangut nende printsiipide suhtelise tähtsuse kohta. Saadav tagasiside suunab funktsiooni edasist arendust, mis toimub kogukonna täielikul osalusel.